Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Vedat Kahyalar
Vedat Kahyalar
vedatkahyalar@hotmail.com
İSLAMOFOBİ
İslamofobi, İslam düşmanlığı ve İslam karşıtı ırkçılık nedir?
İslam?a ve Müslümanlara yönelik korku, düşmanlık ve ırkçılığa varan söylem ve eylemlere İSLAMOFOBİ denir.
Peki hiç düşündük mu?
Bu islamofobide müslümanların hiç mi payı yok ?
Müslümanların geri kalmışlığı, siyasal yönetim biçimlerinin çoğunun baskı ve otoriterliğe dayalı olduğu, insan hakları, eğitim, sosyal yaşamlarının zorluğu, kadın haklarının kısıtlılığı, çevre katliamları, hayvan haklarına duyarsızlıklar..
Bir düşünün ... 
Yüzyıllar boyunca Avrupa ülkelerinden yeniçeri askeri yetiştirmek üzere;genç,dinamik oğlanlar ile seçmece güzel kızlar devşirme yöntemiyle ailelerinden koparılıp Osmanlı saraylarına ve Yeniçeri ocaklarına taşındı.Bu acılarla ilgili neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde yüzlerce roman, araştırma yazıları yayımlanmış.Sizce bu aileler evlatlarını kaybetmekten zevk mi aldılar? 
Bir düşünün.. 
İslam coğrafyasında bitmeyen savaşların, adaletsiz paylaşımların, zulümlerin sonucu olarak yaşanan göçlerin neredeyse tamamı batılı hristiyan ülkelere gerçekleşmiştir.
Bu göçmenlerin yoksullukları, kültür farklılıkları, sanayi toplumuna entegre olamamaları batı toplumlarında sürekli bir sorun kaynağı olagelmiştir.
Bu savaşların emperyal sebeplerden dolayı olduğu, bölgesel kaynakların çalınması kaynaklı olduğunu göz ardı etmiyorum.
Ancak en önemlisi de, müslümanlar kendi dinlerini "Son ve mükemmel bir din" olarak mı yaşamışlar, dürüstlükleri, adaletleri, çalışkanlıkları, merhametleriyle  tüm kainata ideal örnek olabilmişler mi?  
"İnanıyorsanız, siz üstünsünüz" ayetine rağmen ne bilimde, ne sanayide ne de eğitimde bir türlü üstünlüğü yakalayamamanın sorumlusu biz değil miyiz? 
İslam dininde "haram" kabul edilen içki, uyuşturucu tüketimi, kumar, faizcilik, fuhuş, hırsızlık, sahtekarlık, yalancılık, kafirlerle ve düşman devletlerle  dininin ve ülkesinin hedeflerinin tam tersi yolda işbirliklerine açık olma..
İslam ülkelerinin  görünen yüzü değil mi?
İslam ülkelerinin imajı nedir sizce ?
Suudi Arabistan, Mısır, Yemen, Somali, Çad,  Fas, Tunus, Cezayir, Pakistan, Bangladeş denilince ne geliyor aklımıza? Buralara Suud hariç ziyarete gitmek, yerleşmek geldi mi içinizden? 
"Yaptıklarınızdan ve yapmadıklarınızdan sorulacaksınız" denilen bir dinin mensupları kullanmadıkları kapasitelerinin, kullanmadıkları akıllarının hesabını nasıl verecek?
Müslüman yöneticiler, din ve siyasal önderler peygamberin tüm yaşamına tevazu ve akıl hakimken gücü ellerine geçirince israf, gösteriş, zulüm ve kibir sembollerine dönüşlerini nasıl açıklayacak ?
İran'da yaşanan Islâm devrimini ve nükleer olarak güçlenmesini engellemek amacıyla yapıldığı çok açık olan ve arkasında en habis emperyalist ülkeler varken 8 yıl süren İran-Irak savaşında 1 milyon müslümanın, kardeşlerin savaşında ölümünü nasıl açıklayacağız müslüman olmayanlara? 
Ya mezhep farklılıklarından doğan çatışmaları,15 temmuz ihanetini?
Yukarıda saydığımız konular giderilmeden, düzeltilmeden biz daha çok  konuşuruz islamofobileri. Hamasetle, husumet hikayeleriyle .
Bu yazı toplam 275 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber