Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Adnan DENİZ
Adnan DENİZ
...
Kozan'ın Değerleriyle Kucaklaşmak

Çocukluk yıllarım, Mahmutlu mahallesinden Büyük cami istikametine yürümekle geçti. O dik yokuşu çıkarken her gün yanından geçtiğim küçük cami, Büyük cami, bedestenler ve manastırın farkına varamamış ya da önceliklerim arasına koyamamıştım.

  Battal gazi menkıbesi ve dolayısıyla Battal gazi zindanı bizim Kozan kalesine çıkış amaçlarımız arasında olurdu. Sırf merak için kaleye çıkar, Kozan kalesinden kozanı seyretmenin zevkini hissederdik.

Bilemezdik Kozan'ın bir açık hava müzesi olduğunu. Anavarza"nın varlığını öğrendiğimizde ya da Karasis kalesinin varlığından haberdar olduğumuzda artık Kozan'daki Turizm değerlerinden haberdardık.

Ancak hiçbir zaman Tarihi değerlerimizin üzerindeki sis perdesinin kalkabileceğinden, Yaverin konağı gibi Kozan"ın değerlerinin elinden tutulup, ayağı kaldırılacağı öngörüsünü hiç hissetmemiştik.

Hoş Kadem camii(Büyük Camii)de namaz kılarken 1448 yılında Memluk sultanı Baybars'ın bu camii yaptırdığını öğrendiğimizde ne kadar kıymetli bir şaheserin içinde Allaha şükrettiğimizin farkına varabildik. Bucak Kalesi'ne, Cennet Vadisi'ne gittiğimizde Kozan'ın değerini bir kez daha anladık.

Aslında en yakınımızda olanı en önce öğrenmemiz gerekirken, bizim hayatımızın bir parçası olarak yaşayan değerleri öğrenmeyi en sona bırakıyoruz.

Kozan Köprüsü'nden geçerken yalnızca bize hizmet eden bir araç olarak değerlendirirdik. Tarihi bir geçmişi olduğunu, Kozan (Kilgen ) Çayı üzerine kurulduğunu, Roma dönemine ait olduğunu üzerinden geçen binlerce kişi hala bilmiyordur sanıyorum.

Zakkum ağaçlarının göz zevkimize hitap ettiği yollardan Kozan barajına ulaştığımızda maviliklerle, yeşilliklerin doğa ile dansına tanık olursunuz. Dağılcak mesire alanına doğru vardığınızda ormanların içinden aşağı doğru inen su sesiyle birden ürperir, yeni restorasyonu ile dağılcaktaki mutluluktan bir nebze tat alırsınız. Doğa yürüyüşü yapmak ve şehrin bütün sıkıntısını üzerinizden atmak için önemli bir fırsatı dağılcak mesire yeri ile yakalamak mümkündür.

Yaz aylarında buram buram kozan sıcağından uzaklaşmak için, kozan yaylarına doğru çıkmak yeterlidir. Horzum, Suluhan, Savruk, Düzağaç, Çulluşağı, İnderesi, Göller yaylaları sayabildiklerimizden birkaç yaylamızdır.

Aslında biliyor musunuz, Kozan gerçekten Türkiye"mizin cennet mekânlardan bir yerdir. Ondan dolayı, Kozan'da yaşamak her Kozanlı için bir ayrıcalıktır.

Çukurova ile torosların kucaklaştığı bir mekânda bütün tarihi zenginliklerimizle kucaklaşmak üzere…

Bu yazı toplam 20524 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber