Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Adnan DENİZ
Adnan DENİZ
...
OKULLAR KAPANIRKEN BİR KAÇ SÖZ

Okullar kapanıyor. Sınıfını geçen öğrenciler için uzun bir tatil başlarken, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavına girecek öğrenciler için maraton devam ediyor.

  Her gün bin bir zorlukla okula gelen öğrencilerimizin tabi"i ki sınıfta kalması hiç hoş değildir. Ama sonuçta çalışmanın bir mükâfatı çalışmamanın da bir cezası vardır.

  Hiçbir öğretmen öğrencisinin sınıfta kalmasını istemez ama öğrenci öğrencilik hallerini unutmuş yapması gerekenleri yapmıyorsa bu durumda öğretmene söyleyebileceği hiçbir sözü kalmamaktadır.

  Okuyan toplumların hem gelişmişlik düzeyi artar hem de toplumsal yaşayış daha olumlu bir seyir izler. Millet olarak hepimizin hedefi okuma –yazma oranının en üst düzeye çıkmasıdır. Ama öğrencilerimiz mutlaka kendilerine bir yön çizmeli ve ona göre kendilerini şekillendirmelidirler. Amaçsız olan insanların başarılı olması mümkün değildir. Amaçsız insanlar devamlı kendi etraflarında döner dururlar. Buda onların geleceklerinin kararmasına ve ellerine geçen fırsatları değerlendirememelerine neden olur.

  Aslında velilerimizin önemle üzerinde durması gereken bir konu vardır. Bu da öğrenci yönlendirmelerinde daha bilinçli davranmalarıdır. Mutlaka öğrencileri adam yerine koyarak onların gelecek hakkındaki görüşlerine, rehber öğretmenlerinin görüşlerine ve kendi gözlemlerine başvurarak öğrencileri yönlendirmelidirler.”Ben yaptım oldu “düşüncesinden mutlaka uzaklaşmamız gerekmektedir. Çünkü çok önem verdiğimiz çocuklarımızın geleceklerini düşünmek zorundayız.

  Sevgili velilerimiz; çocuklarınızın sizlere itiraz etme durumları yoktur. Ama onların gelecekte sizleri suçlayacak şekilde bir duruma düşmemeleri için mutlaka onların seslerine kulak vererek onları olumlu ve istekleri doğrultusunda yönlendirmeniz en uygunu olur kanaatindeyim.

  Ülkemizin kalkınmasında Meslek liselerinin rolü büyüktür. Çünkü bizler” çağdaş medeniyetler seviyesine” çıkmak istiyorsak Teknik donanımlı ve teknolojiyle barışık, üretici bireyler yetiştirmek zorundayız. Bunu söylerken gelişmiş ülkelerin durumuna bakarak bir yoruma varıyoruz. Ülkemizde liselerde okuyan öğrenci sayısı %65 Meslek liselerinde okuyan öğrenci sayısı ise %35 tir.Bu Avrupa ülkelerinde tam tersidir.Avrupa"da okuyan öğrencilerin %35 "i düz lise öğrencisi iken,%65 "i Meslek lisesi öğrencileri oluşturmaktadır.Bunun Avrupa"ya yansıması sanayide, Teknolojide ve kalkınmışlıkta ileri bir seviyeye ulaşma olarak kendini gösterir.Bizde ise tam tersi bir durum kendini göstermektedir.

  Onun için bizlerin bir an önce meslek liselerine önem vererek öğrencilerimizi Meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Günümüzde Meslek liselerine önem verme konusu Devletimizin de projesi ve amaçları içerisindedir. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman ülkemizde çok şeylerin değişeceğine inancımız tamdır.

  Okullarımızda çok özverili öğretmenlerimiz vardır. Ancak eğer malzeme yani öğrenciler yanlış mecralara yöneltilirse elde edeceğimiz ürün yani çıktılardan randıman almamız mümkün değildir. Bu konuda veli-öğretmen-öğrenci işbirliğini mutlaka gerçekleştirmeliyiz.

  Okullar kapanıyor ama Eğitimin insan ve Toplumumuz için çok önemli olduğunu bir an bile unutmadan kendimizi geliştirmek için okumayı kendimize görev olarak almalıyız. Belki öğrencilerimiz şu anda sınıfta kalmanın ne kadar yıpratıcı bir durum olduğunun farkında değildir ama yarın kendinden küçük öğrencilerle aynı sınıfta okurlarsa bunun kendilerinde yaratacağı olumsuzlukların zorluklarını göreceklerdir.

  Okullar kapanırken, öğrenci ve öğretmenlerimizin yaz tatilinin gönüllerince geçmesi dilek ve temennisiyle sorumlu öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 22634 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber