Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Adnan DENİZ
Adnan DENİZ
...
Çanakkale Zaferi Ve ‘‘SEDDÜLBAHİR 1915 GEZİCİ MÜZESİ’’

Türk Bağımsızlık savaşının temellerinin atıldığı, Çanakkale"nin geçilemeyeceğinin bütün dünya"ya haykırıldığı 18 Mart 1915 Çanakkale zaferi Türk Tarihinde ve Dünya Tarihinde Önemli Bir Yer tutar. Çanakkale"deki Türk savunmasını ve askerini sadece matematiksel ölçülere vurup, onun yüksek manevi gücünü görmezlikten gelerek, büyük bir hesap hatasına düşenler sonunda, önce denizde, sonra da karada hiç de beklemedikleri yenilgiyi aldılar. Böylece onlar, zaferi Boğaz"da, Türk top ve mayınlarına, karada Türk süngüsüne bırakarak çekilip gittiler. Sonunda binlerce insanın ölümüne neden olan bir insanlık dramı ve Türk Milletinin unutulmaz zaferi kaldı.

 

  Çanakkale zaferi Türk Milletinin Yeniden Dirilişinin Başlangıcıdır. Türk Milletinin inanç ve azmi, Modern Teknolojilere üstün gelmiştir. Mağlup edilemez denilen iki süper gücün İngiltere ve Fransanın"da yenilebileceğini bu zafer bütün dünya"ya göstermiştir. Bu zafer sonunda İngiltere, Fransa ve Rusya"da Ekonomik sıkıntılar baş göstermiştir. Bu zafer sonrası çarlık Rusyası çökmüş, Rusya 1.dünya savaşı dışında kalmıştır. Rusya"da Bolşevik rejimi kurulmuştur. Çanakkale zaferi,1.dünya savaşının uzamasına ve dünya haritasındaki sınırların değişmesine yol açmıştır. Bu zafer, Avustralya ve Yeni Zelandalıların milli bilinçlerinin oluşmasına yol açmıştır.

 

Türk milletinin vatanı koruma azmi ve ruhu teknoloji ile kaybolmuş, insanlığını kaybetmiş batılı güçlere büyük bir ders vermiştir. Almanyanın doğu cephesindeki harekâtı kolaylaşmıştır.

  Çanakkale savaşı bir ölüm kalım savaşıdır. Türk milleti gelecek nesillerin varlığı ve bağımsızlığı için hayatını feda etmekten hiç çekinmemiştir. Öyle ki; «Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir»diyebilecek kadar cesur bir komutanı, Türk Milleti, Anafartalar kahramanı M.Kemal Atatürk"ü bu zaferle tanımıştır. "Biz Çanakkale'de bir Dar-ül fünun (Üniversite) gömdük." diyen M.Kemal Atatürk, Çanakkale"de yüz binden fazla okumuş ve aydın"ın kaybedildiğini vurgulamıştır.  Çanakkale"de ölmesini bilenler Türk Milletinin Tarih boyunca yaşayacağını kanıtlamıştır. Ancak, Çanakkale"de “Size ölmeyi emrediyorum” komutunu verebilen, savaş alanlarında binlerce kişiyi gözünü kırpmadan ateşe sürebilen, bu yenilgi tanımayan kumandan, Çanakkale"de ölen düşman askerleri için söyledikleri; “Burada bir dost vatanın toprağındasınız-Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz-Sizler artık bizim evlatlarımız oldunuz” aslında, O"nun ne denli bağışlayıcı, insan sevgisi ile dopdolu olan yüreğinin ne kadar ince duygularla yüklü olduğunu göstermektedir""

  Çanakkale Savaşında kullanılan 4.000 parçadan oluşan özel ve orijinal malzemelerin yer aldığı Çanakkale Seddülbahir 1915 Gezici Savaş Müzesi ilçemiz Karacaoğlan Kütüphanesinde 25.02.2010 tarihi itibariyle 3 gün süreyle tarihi eserleri sergilemiştir. Kozan Halkının bu sergiye olan ilgisi takdire şayandır. Türk Milletinin Tarih"ine sahip çıkışının göstergesi sayabileceğiz Kozan halkının bu duyarlı davranışını takdirle karşılıyorum.

   Kozan Belediyesi Kültür hizmetleri kapsamında gerçekleştirilen Gezici savaş Müzesi, Kozan halkını çok mutlu etmiştir. Ayrıca, "Seddülbahir 1915 Gezici Müzesi" sorumlusu emekli TRT daire başkanı Cengiz Yürükaslan"ın konuşmacılığını yaptığı Çanakkale zaferi konulu bir konferansın Kozan'da düzenlenmesi ve aşırı ilgiye mazhar olması da Kozanlının tarihine verdiği değer açısından ibret vericidir.

 

  Kozan halkının böyle etkinliklerle buluşmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.

 

Bu yazı toplam 22025 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
ddd / 04 Mart 2010 Perşembe 08:52
\"TEK BAYRAK TEK MİLLET TEK VATAN\" tebrik ediyorum sizi hocam
100 %
Beğendim
Beğenmedim
erol sağlam / 03 Mart 2010 Çarşamba 23:32
gösterdiğiniz ilgi için çok sağolun arkadaşlar
100 %
Beğendim
Beğenmedim
hazal serbest / 03 Mart 2010 Çarşamba 23:09
erol yarın gidelimmi ben daha hiç gitmedim...
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber