Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Adnan DENİZ
Adnan DENİZ
...
Kozan'daki Değişimin Güney Cephesi

Uzun yıllar köhne bir şekilde tarihin tozlu raflarında bulunan Kozan"ın güneyindeki tarihi değerlerimiz bir bir gün ışığına çıktı. Restore çalışmaları hızla tamamlanan yukarı çarşı Tarihi dükkânlarının cephe onarımları tamamlandı. Bize kültürel miras olarak kalan bu dükkânlar ve binalar aslına uygun şekilde restore edildi. Çarşı parke kilit taşı ile döşenerek, medeniyetin ayak izleri, kendini yeniliklere doğru koşar adım ileri attı.

 

   En önemli yapılandırmalardan biriside Tarihi Çarşıların yayaların yürüyebileceği şekilde düzenlenmesi Kozan halkının daha rahat hareket etmesi açısından önemli bir başlangıçtır.

 

Yüz yılı aşkın Kozan Tarihine tanıklık etmiş ve Kozanlı'ya hizmet vermiş olan 200 dükkânın adeta hiç incitilmeden üzerindeki hor kullanımın izlerini silmek için yapılan çalışmalar takdire şayandır.

 

  Daha önce restorasyonu tamamlanan küçük cami ve Hoşkadem Cami şu anda eski ile yeni arasındaki bağları tamamlayan birer tarihi süreç olarak kendini göstermektedir. Hoşkadem Cami çevre düzenlemesi de çalışmalara ayrı bir tat ve görüntü katmıştır. Aşağı ve yukarı çarşı diye adlandırılan kozanın güney cephesindeki çalışmalar, Batıdaki kozan kalesi yapılandırılması, Hem kaledeki Kilikya Manastırı hem yaverin konağı hemde Arıkan konağı restorasyonlarının birer halkası olarak kendini gösterir. Hoşkadem caminin bulunduğu kadirli caddesindeki bedestenlerin restorasyonu ile içerisindeki esnafların tarihi süreçle birlikte çağdaş yaşam şartlarına ayak uydurduğu ve daha modern bir görüntü arz ettikleri görülmektedir.

 

  Aslında bütün bu gelişmeler ve örnek çalışmalar Kültür ve tarih turizmini Kozan'a ve Kozanlı'nın ekonomik gelişmesine sunmaktan başka bir şey değildir. Yani tarihin içerisinde ama gelişmelerin göbeğinde, güzel bir görüntüyü kozan ekonomisine kazandırmak büyük bir başarının geleceğe giden yoludur. Kozan halkının bu değişimlerde mülkü idare ve yerel yönetimin yanında olması, Kozan halkının ne denli ileri görüşlü ve kültürlü olduğunu göstermesi bakımından güzel bir örnektir.

 

 Bu gelişmelerin Kozan'ın ileri gelenleri tarafından ön plana çıkarılması ve kozanın gelişmesi için ortak tavır almaları bu çalışmaların ileriye gitmesi açısından önemli bir gelişmedir.

 

 Özveri içerisinde Kozan tarihini, medeniyetini, kozandaki gelişmeleri ve yapılması gerekenleri araştırıp, yazan, fikir beyan eden, görüşlerini en uzak illerden yetkililerle paylaşanlar bu başarının görünmez kahramanlarındandır. Ama en önemlisi tarih ve gelişim yanlısı yöneticilerin bu konuda gösterdiği hassasiyetleri ve çalışmalarıdır
Bu yazı toplam 22133 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Kemal Altıparmak / 27 Mart 2010 Cumartesi 11:16
Adnan bey, bahsettiğiniz caddeler son haliyle mükemmel bir görüntüye sahip oldu. yıllar önce dikilen turunç ağaçlarının o muazzam görüntüsüne parke taşı döşenerek ayrı bir renk katıldı. Arkasından dükkanların cephesinin ahşapla kaplanması ve taş duvarların ilk yapıldığı zamanlardaki şekline itinayla getirilmesiyle son şekli verilmiş oldu. Özellikle akşam üzeri sokak lambaları yandığındaki o muhteşem görüntü....hele birde yağmur cilenmişse, yeşil ağaçlar ve üzerindeki turuçların o koyu rengi, yağmurla ıslanarak gerçek rengini almış sarı kırmızı parke taşları, dükkanların vernikle parlatılmış ahşap görüntüleri..hepsi birbirini tamamlayan güzelim bir manzara oluşturuyor. Ama ne fayda herşeyi altüst eden o arabalarda olmasa...o arabaları sıkışık bir şekilde o muazzam görüntüyü sanki sabote etmek için oralara park etmeseler... dükkan sahiplerininmi müşterilerinmi bilmiyoruz ama o tarihi yapının içine ediyorlar. Kimi eski kimi yeni renkarenk arabalar, araba park yeri gibi getirip oralara park etmeseler? en uzağının evi bir kilometreyi belkide geçmez. Yok yürüyemezler, illede arabaları gözlerinin önünde olacak...yasak kardeşim desen, Kozanıı ayağa kaldırırlar. Kaldırın kardeşim Allah aşkına o arabalarınızı o caddelerden kaldırınki yapılmak istenen eski tarihi görüntüyü son model teknolojinin ürettiği araçlarınızla kirletmeyin.
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber