Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Cezmi YURTSEVER
Cezmi YURTSEVER
12 Haziran 2010 Cumartesi
Enver Paşa’nın Gizli Mektubu Bulundu!

Türkiye"nin Filistin topraklarını terk ettiği 1917 tarihinden sonra geçen 93 yıl sonra Filistin sorununa sahip çıkmasının gerekçelerini açıklayan ve Osmanlı Devleti ile ABD"nin savaş içinde olduğu görüşlerini yansıtan tarihi arka planını aydınlatan Enver Paşa"nın “KIZIL HİLAL DAMGALI” gizli belgesi Osmanlı Arşivinde bulundu.  Osmanlı Arşivinde bulunan Enver Paşa"nın gizli mektupları ve ABD"li Kudüs Kolonisi"nin çektiği savaş fotoğraflarının ayrıntılarını www.cezmiyurtsever.com sitesinde de yayınlayarak bilgileri dünya kamuoyu ile de paylaşıyorum. Enver Paşa,  Amerika"nın desteği ile İngiltere ve Osmanlı orduları arasında gerçekleşen 3. Gazze savaşı"nın sona erdiği 8 Ekim 1917 tarihinde “Amerika ile savaşıyoruz” mesajının verildiği gizli istihbarat raporunu Dışişleri Bakanlığı"na bildirdi.  Osmanlı Arşivinde  Başkumandanlık, şube-2/47420. numara 8280"de kayıtlı bulunan ve üzerinde çok gizli olduğunu yansıtan  Kızıl  hilal damgalı mektup da yazılanlar:

 

 

    “Dışişleri Bakanlığına,

     Filistin"de  Yahudi Hükümeti Kurulmasına Dair,

     

     Devletli Efendim Hazretleri,

     Amerika Birleşik Devletleri Reisi Wilson"un 17-9-1917 tarihli İsviçre gazetelerine gönderilen telgrafların içinde yazılı olanlara bakılırsa  işbaşındaki Rusya Hükümeti"ne hususi bir mektup yazıp Filistin"de bir Yahudi hükümeti tesisi kararlaştırılmış olup  amaçların gerçekleşmesi için  çalışılacağı Rusya"nın dahi yardımda bulunması istendiği Bern Ateşe militerliğinden bildirilmiştir.  

     Bu konuda bilgi sahibi olunması.  8 Kasım 1917.

     Osmanlı Ordular Başkumandan Vekili ENVER

 

Enver Paşa"nın kızıl hilal damgalı gizli mektubunda yazılanları doğrulayan ve Osmanlı ile ABD"nin Filistin"de İsrail Devleti ile savaş halinde olduğunu açıklayan ayrıntılı rapor Viyana Büyükelçisi Hüseyin Hilmi Paşa tarafından 14 Kasım 1917 tarihinde “Mahremdir(Gizlidir)” başlığı altında Osmanlı Dışişleri Bakanlığına bildirildi. Bahsi geçen raporda  Enver Paşa"nın görüşlerini doğrulayan şu görüşlere yer verildi:

 

     “Filistin"in  bağımsız bir hükümet şekline dönüştürülerek idaresinin Musevilere verilmesi Amerika Reisicumhuru tarafından Siyonistlere söz verilmiştir. İngiltere Hükümetinin bu sözlere katıldığı Viyana"da gizlice toplanan Siyonist komitesinin Ameri ve İngiltere Siyonistlerinden gelen raporlardan öğrenildi.

     İngiltere Dışişleri Bakanı Balfur tarafından (Siyonizm Destekcisi) Lord Rotschild"e gönderilip hemen her memleketin basınına verilen 7 Kasım 1917 tarihli mektubun içinde yazılı olanlar adı geçen topraklarda (Filistin"de)  bir İsrail Hükümetinin kurulması İngiltere"nin kesin kararıdır.                                 17 Kasım 1917,  Viyana Büyükelçisi                                                                                         Hüseyin Hilmi”

    

 

          Osmanlı"ya bağlı Filistin topraklarında Amerika"nın lojistik destekleri ile gerçekleşen III. Gazze savaşı sonrasında  İngiliz ordusu 9 Aralık 1917 tarihinde Kudüs"e girdi.  Ve sadece III. Gazze Savaşında Osmanlı ordusu 25 bin civarında asker kaybetti. Sayıları 50 bine ulaşan Osmanlı askerlerinin Filistin"in muhtelif yerlerindeki toplu mezarlarının fotoğraflarını çekme ve Arşivleme görevi Kudüs"teki Amerikan Kolonisi gerçekleştirdi.  Ve çekilen fotoğraflar ABD"nin Kongre Kütüphanesi Filistin tarihi fotoğraflar bölümünde dosyalandı
Bu yazı toplam 19314 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0105
Güneydoğu Haber