Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Cezmi YURTSEVER
Cezmi YURTSEVER
01 Nisan 2009 Çarşamba
RECEP TAYYİP ERDOĞANIN KÖKENLERİ

-Osmanlı Arşiv Araştırmaları ile elde edilen belgeler ve tarihi gelişim araştırmalarına göre Recep Tayyip Erdoğan Türk asıllı “Bagatlı” Türklerine mensuptur.

    -Erdoğan"ın isyancı davranışları atalar kültüründen devralınan mirastır.

    -Erdoğan"ın dedesi Bagatlı Recep, 1917 yılında Rus askerlerine karşı gerçekleşen direnişte hayatını kaybetmiştir.

     -Erdoğan"ı “Gürcü etnik kimliğinde gösteren” Wikipedia ansiklopedisinde yer alan görüşlerin değiştirilmesi gerekir.

     Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan"ın kökenleri ve kimliği konusunda kamuoyunda yıllardır sürdürülen tartışmalar,ve polemikleri aydınlatacak tarihi bilgi ve belgelere ulaşıldı.  Öncelikle 1934 yılında kabul edilen Soy ismi kanunu gereği Rize"nin Güneysu ilçesi Pirihoz köyünde yaşayan “Bağatlıoğlu” sülale ismini taşıyan aile “ERDOĞAN” soy ismini kabul etti. Pirihoz köyü daha sonra “Dumankaya” adını aldı.

Recep Tayyip Erdoğan"ın babası Bağatlı Ahmet, 1920"li yılların içinde İstanbul"a göç ederek Kasımpaşa"ya yerleşti. Ve 1954 yılında oğlu recep Tayyip dünyaya geldi.  RECEP Tayyip Erdoğan"ın dedesinin adı da Bağatlı Recep idi. Rusların 1916 yılında Trabzon vilayetini işgal ederek daha batıdaki Eynesil"e kadar geldiği bir sırada Bağatlı Recep,  RUS askerlerine karşı mücadele veren milis direnişciler arasında idi. Ve bu sırada girdiği çatışmada şehit düştü.  Bağatlı Recep"in küçük yaştaki oğlu Ahmet, yıllar sonra İstanbul"da dünyaya gelen oğluna kendi babasının ismini verdi.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN GÜRCÜ KÖKENLİ DEĞİL

     Trabzon vilayeti ile ilgili 1890"lı yıllarda çizilen Osmanlıca yönetim haritasına üzerinde yapılan araştırmalar sonucu Trabzon vilayetinin Rize Sancağı"nın güney batı kısmında yer alan Zigana geçidine yakın yerdeki bölgesinde  “Bagatlı dere” ve “Kalkandere” adında iki akarsuyun ismi harita üzerinde gösterilmiş. Burada bahsi geçen Bagatlıdere ismi aynı adı (Bagatlı) taşıyan ailelerin kadim zamandan beri yerleşim yeri olan bölgedir. Bu durumda Fatih Sultan Mehmet"in Trabzon"u feth ettiği 1462 yılı ve sonrasında bölgeyi Türkleştirmek için gerçekleştirilen fetih ve iskan politikası çerçevesinde İslam ve Türk asıllı olan Bagatlı topluluğunun bölgeye yerleştirildiği ortaya çıkar.  Bu tarihi gelişmenin doğal sonucu olarak Trabzon Bizans  Pontus Rumlarının  “POTAMYA” adını verdiği bölgenin adı Türkleştirme hareketi sonrası “BAGATLI” olarak isim değiştirmiştir.  “Bagatlı” sözcüğü aynı zamanda tarihi bir şifredir. Ve Osmanlıca yönetim terminolojisinde “Bagcılık yapanlar” veya “ karşı duranlar/isyan edenler/diklenenler” anlamlarına da gelir.  Bu bilgiler ışığında Recep Tayyip Erdoğan"ın karşı koyma/diklenme tavrının kökenlerinden devralınan bir özellik olduğunu da söyleyebiliriz.

    OSMANLI ARŞİV BELGELERİNİN VERDİĞİ BİLGİLER

    Osmanlı Arşivi"nde Rize yöresinde yaşanan olaylar ile ilgili belgeler üzerinde araştırmalar yapan Muhammed Safi"nin bulduğu ve yayınladığı ferman veya vergi kayıtlarına göre  bölgede yaşayan insanlar arasında varlıkları 1600"lü yıllara kadar uzanan Bagatlı topluluğunun varlığı hakkında bilgilere de yer verilmektedir.  Bagatlı"nın yaşadığı coğrafyada “Ayani tepesi”nin adına da rastlanmaktadır. “Yönetimde söz sahibi olan”, “hükümdar gibi” anlamlarına gelen “Ayani” sözcüğü çatışma olaylarından dolayı Osmanlı belgeleri onlardan isyancı ve eşkiyalar olarak da tanımlar. Nitekim Rize yöresinde Ekşioğulları ve Tuzcuoğulları aileleri 19. Yüzyıl başlarında önemli “Ayan” ailelerdir. Bagatlı"nın da “Ayan” özelliği gösterdiğini söyleyebiliriz.  Osmanlı Padişahı II. Mahmut"un 1828/29 Osmanlı-Rus savaşı esnasında Trabzon ve Rize yöresi ayanlarından/ağalarından asker istemesi sonucu bölgeden savaşmak üzere 8500 civarında asker toplanmıştır.

     RECEP TAYYİP İSİMLERİ TARİHİ ŞİFREDİR

     Bagatlı Recep"in adını taşıyan Recep Tayyip Erdoğan"ın isimleri tarihten devralınan miras ve şifre sözcüklerdir. Tayyip  isim sözcüğü Fatih Sultan Mehmet"in İstanbul"a verdiği  “Feth edilecek kutlu ve güzel belde= belde-i Tayyibe” sözcüğüdür. Recep ismi ise Rize ve Trabzon yöresinin efsane kuvayı milliye kahramanı İpsiz Recep"in adını anımsatır. Recep Tayyip Erdoğan"ın köken araştırmaları sonucu elde edilen bilgilere göre  Wikipedia İnternet ansiklopedisinde yazılan ve Erdoğan"ı “Gürcü etnik kökenli” olarak açıklayan bilgilerin değiştirilmesi gerekir.

Ayrıntılı bilgiler:www.cezmiyurtsever.com”dadır

 

Bu yazı toplam 28318 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0099
Güneydoğu Haber