Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Türkan Sarıkaya cinayetine özel savcı
17 Şubat 2016 / 22:00
Türkan Sarıkaya cinayetine özel savcı
Adana'da platonik aşığı tarafından darp edilmesi sonucu beyin kanaması geçirdikten bir hafta sonra yaşam mücadelesini

Adana'da platonik aşığı tarafından darp edilmesi sonucu beyin kanaması geçiren ve bir haftadır verdiği yaşam mücadelesini kaybeden Türkan Sarıkaya'nın boynunda, kulak arkasında iz bulunduğu, sert bir cisimle kafasına defalarca vurulduğu ve hastaneye 7-8 saat sonra götürüldüğü ortaya çıktı.

Bir mobilya şirketinde yönetici asistanlığı yapan Türkan Sarıkaya (25), geçtiğimiz hafta darp edilmiş halde teyzesinin evine bırakılmış, kaldırıldığı hastanede yapılan kontrollerde ise beyin kanaması geçirdiği belirlenmişti. Sarıkaya'yı Cumhuriyet Mahallesi'ndeki iş yerinde darp ettiği ileri sürülen sondaj şirketi sahibi Bünyamin F. ve ona yardım ettiği ileri sürülen kardeşi U.F. ile arkadaşı A.C.D, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bir haftadır makineye bağlı olarak yaşam mücadelesi veren Türkan Sarıkaya, 15 Şubat Pazartesi akşam saatlerinde hayatını kaybetmiş ve dün Buruk Mezarlığı'nda gözyaşları içinde toprağa verilmişti.

Platonik aşığı tarafından dövülen ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Türkan Sarıkaya'nın ön otopsisi de tamamlandı. Boynunda, kulak arkasında iz bulunan genç kızın kafasına defalarca sert bir cisimle vurduğu bu nedenle beyin kanaması geçirdiği belirlendi. Yapılan otopside genç kızın alkol ve uyuşturucu almadığı ve tecavüze uğramadığı da tespit edildi.

Öte yandan, tutuklanarak cezaevine gönderilen zanlının genç kızı, yakınlarını ve sözlüsünü öldürmekle tehdit ederek konuşmaya ikna ettiği daha sonra da alıkoyduğu öğrenildi.

ÖZEL SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ
Adana'da platonik aşığı tarafından darp edilmesi sonucu beyin kanaması geçiren ve bir haftadır verdiği yaşam mücadelesini kaybeden Türkan Sarıkaya'nın annesi Birgül Uğurçalar, kızının katiline müebbet verilmesini isteyerek, "Benim kızım kara toprağın altında ışık göremiyorsa o da ışık görememeli dışarıda" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Türkan Sarıkaya cinayeti için özel savcı görevlendirildiği belirtildi.

Uğurçalar, Adana'da kadın cinayetlerinin durdurulması için Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. "Başka Türkanlar, genç kızları zarar görmesin, annelerin canları yanmasın" diyen Uğurçalar, "Ben kızımın arkasındayım, hukuk savaşımı hiçbir zaman bırakmayacağım. Ben kızımı öldürene müebbet istiyorum. O müebbet görmeli. Benim kızım kara toprağın altında ışık göremiyorsa o da ışık görememeli dışarıda. Evladımı yıkayıp göremedim, onu güzel haliyle hatırlamak için" diye gözyaşlarına boğuldu.

Ayakta durmakta güçlük çeken Uğurçalar, toplantıya katılan CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen'e sarılarak gözyaşı döktü.

"BEN 12 YILDIR YANIYORUM"
12 yıl önce platonik aşığı tarafından evinin önünde silahla vurularak öldürülen İngilizce öğretmeni Bahar Doğan'ın annesi Cennet Doğan ise iyi hal indirimine tepki göstererek, "Kravatı takıyor, ceketi giyiyor iyi halden indirim uygulanıyor. Evlatlarımızı kim geri getirecek. Ben 12 yıldır yanıyorum. Eskisi gibi olmuyor hayatımız. Kim verecek bizim hayatımızı. Ne olur bu kanunları çıkarsınlar" ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ise kadın cinayetlerinin son bulmasını isteyerek, "Her gün kadınları kaybediyoruz. Mecliste onlarca Özgecan kanunu bekliyor. Özgecanlarımız ölmesin diye hazırlanan, hem kadın şiddetini önleme hem de gerçekleşen şiddette, şiddeti uygulayanların en ağır cezayı almalarını sağlamak ve takdir indirimlerinden yararlanmasın diye verdiğimiz kanun teklifleri var. Ne yazık ki bu kanun tekliflerini TBMM'den geçmesini sağlayamıyoruz. Çünkü bizim sayısal çoğunluğumuz yetmiyor. Sayısal çoğunluğu olan parti ise bu analarımızın acısını görmezden geliyor. Artık kadınlar sokaklarda Türkiye'ye egemen olan bu şiddet dilinin bitmesi için, çocuklarımızın toprağın altına gitmemesi için güç birliği yapma zamanı. Bugün burada politik görüşümüzü bırakacağız. TBMM artık göreve" dedi.

"DOSYA İÇİN ÖZEL SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ”
Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Derya Göksuçukur, kesin ölüm nedeni için ön raporun çıkmasını beklediklerini söyledi. Göksuçukur, "Türkan'ın çantasından çıkan düğümlü çorabın üzerinde kan ve saçlar var. Ama olayın nasıl geliştiğini bilmiyoruz. Bir rapor çıkmadığı için boğma girişimi ile ilgili bir açıklama yapma yetkimiz yok. Boynunun kulak arkasında bir iz ve başında bir çatlak var. Ama ölüm sebebinin ne olduğunu bilmiyoruz. Adli tıp raporunu bekliyoruz. Özel bir savcı görevlendirildi bu dosya için. Cumhuriyet Başsavcımız ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ilgileniyor, biz de Adana Barosu olarak takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKAN SARIKAYA'NIN ÖN OTOPSİ RAPORU AÇIKLANDI 
Adana'da platonik aşığı tarafından darp edilmesi sonucu beyin kanaması geçirdikten bir hafta sonra yaşam mücadelesini kaybeden Türkan Sarıkaya'nın ön otopsi raporunda vücudunda ve kafasında çeşitli yaralanma izlerinin bulunduğu, boğmayı düşündürecek herhangi bir iz ve bulguya rastlanılmadığı bildirildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte önceki gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türkan Sarıkaya ile ilgili bazı internet sitelerinde yer alan, genç kızın iple boğularak öldürüldüğü şeklindeki haberlerle ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklamada, "Adana Cumhuriyet Başsavcılığımızca Türkan Sarıkaya'nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Adana Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemeye göre hazırlanan 'Ölü Muayene ve Ön Otopsi Raporu'nda, vücudunda ve kafasında çeşitli yaralanma izlerinin bulunduğu, yaygın beyin kanaması olduğu, bunun dışında boğmayı düşündürecek herhangi bir iz ve bulguya rastlanılmadığı belirtilmiştir" denildi.

Bu haber toplam 1,938 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Kadın - Aile  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0085
Güneydoğu Haber