Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Türk şirket Güney Korelilere satıldı
17 Ocak 2019 / 14:16
Türk şirket Güney Korelilere satıldı
Türkiye'nin en büyük kuvars bazlı tasarımlanmış taş üreticisi Belenco'nun yüzde 72.5'i, 112 milyon dolar karşılığında Güney Kore merkezli Lotte Grubu'na satıldı. Satın almayla Güney Koreli şirketin dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri olacağı belirtildi

Güney Kore merkezli Lotte Chemical Group, 2011 yılında kurulan Türk kuvars yüzey ürünleri üreticisi Belenco'nun yüzde 72.5'ini 125 milyar won, yaklaşık 112 milyon dolar karşılığında satın aldı. Manisa'da fabrikası olan Belenco, 2018 yılında Türkiye'de ilk defa robot kolla kuvars yüzey ürünleri üretmeyi başarmıştı.

 

Lotte yetkilileri tarafından Kore basınına yapılan açıklamada "Belenco satın alması bu yılın büyüme stratejilerinin ilk sonucu." denildi.

Yonhap haber ajansının aktardığına göre, Türkiye'nin en büyük tasarımlanmış taş üreticisi olan Belenco hamlesiyle Lotte Grubu, dünyanın ilk 5 üreticisinden biri konumuna yükselecek.

 

Güney Koreli grubun işlemi Lotte Advanced Materials üzerinden satın almayı gerçekleştirileceği açıklandı.

İki hatta 230 bin parça üretim kapasitesi olan Belenco, Manisa Organize Sanayi Bölgesinde 19 bin metrekaresi kapalı, 36 bin metrekaresi açık alandaki tesislerinde faaliyet gösteriyor. Belenco, geçen sene Türkiye'de ilk defa robot kolla kuvars yüzey ürünleri ürettiğini de açıklamıştı.

Kuvars bazlı tasarımlanmış taşlar mutfak ve banyo tezgahları, zeminler, duvar ve öncephe kaplamaları başta olmak üzere inşaat ve içmimarinin pek çok alanında kullanılıyor.

Belenco'nun müşterileri arasında Türkiye'nin pek çok önde gelen markasının yanı sıra Starbucks, Sheraton, Rixos gibi uluslararası şirketler de bulunuyor

KAYNAK: HABERTÜRK
Bu haber toplam 1,172 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Türkiye  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0063
Güneydoğu Haber