Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Dehşet iddia: Sarin gazını Türkiye verdi
08 Nisan 2014 / 09:10
Dehşet iddia: Sarin gazını Türkiye verdi
Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, Şam'ın Guta Banliyösü'nde yüzlerce insanın ölmesine sebep olan Sarin gazlı kimyasal saldırının Türkiye'nin desteklediği radikaller tarafından ABD'yi Suriye'ye saldırtmak için yapıldığını öne sürdü.

Pulitzer ödüllü dünyaca ünlü gazeteci Seymour M. Hersh, Türkiye'yi sarsacak bir iddia ortaya attı.

ABD'nin, Vietnam ve Irak'ta işlediği suçları ortaya çıkaran Pulitzer ödüllü gazeteci Hersh, "Suriye'de sarin gazını Türkiye, ABD'yi müdahaleye ikna için El Nusra'ya kullandırdı. ABD Başkanı Obama, bunu öğrenince Suriye'ye müdahaleden vazgeçti" iddiasında bulundu.

Amerikalı gazeteci Seymour Hersh’un London Review of Books’ta yer alan yazısında, "MİT ve Jandarma işbirliğiyle Esad rejimine karşı mücadele veren El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’ne gizli yollardan kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme sağlandığı" iddia edildi. Hersh, iddialarını, ABD istihbaratının Türkiye'yi dinlediğini, ve sarin gazı olayının bu dinlemelere takıldığını öne sürdü.

Obama, Beyaz Saray'da bu istihbarata sahip olduklarını ima etti.

OBAMA: SURİYE'DE RADİKALLERLE NE YAPTIĞINIZI BİLİYORUZ

Seymour Hersh'ün idiasına göre,  2013 Mayıs ayında Amerikan istihbaratı Türk hükümetinin El Nusra'yla işbirliği yaptığını öğrendi. İddiaya göre  süreçte MİT ve jandarma devredeydi.  Hersh'ün Amerikalı bir dış politika uzmana dayandırdığı iddiasına göre, Obama ve Erdoğan gizli bir yemekte buluştu. Yemekte Erdoğan, Suriye konusu konuşulurken iki kez MİT müsteşarı Hakan Fidan'a söz vermek istedi. Obama 'biliyoruz' diyerek Erdoğan'ın sözünü kesti. Erdoğan ise Obama'ya işaret parmağını göstererek 'ama kırmızı çizginiz aşıldı' dedi. Obama da Hakan Fidan'ı göstererk "Suriye'de radikallerle ne yaptığınızı biliyoruz" dedi.

Katliam dünyayı ayağa kaldırmıştı

21 Ağustos’ta Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Guta banliyösünde gerçekleştirilen sarin gazlı saldırıda yüzlerce insan hayatını kaybetmiş; saldırı sonrasına ilişkin bebek ve kadın cesetlerinin fotoğrafları dünyayı ayağı kaldırmıştı.

Hersh'in yazısında, 2013 Mayıs ayında Türkiye'nin Adana'da Sarin ürettiği iddiasıyla tutuklanan, ama kısa sürede salıverilen El Nusra üyeleri de anımsatıldı. Mayıs ayında Türkiye'de yakalanan Haytam Kassab adlı El Nusra üyesinin, sarin gazı üretiminden sorumlu olduğu belirtildi.

"ERDOĞAN'IN SARİN GAZIYLA İLGİLİ OLDUĞUNU İFŞA EDEMEYİZ"

Hersh makalesinin sonunda geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Suriye ile ilgili kritik ses kaydına vurgu yaparak Hakan Fidan'ın Suriye'deki şüpheli faaliyetlerini hatırlattı. Hersh yazının sonunda ABD'li eski bir üst düzey istihbaratçının kendisine şunları söylediğini aktardı: "Meslektaşlarıma Erdoğan'ın militanlara yardımını durdurmanın bir yolu olup olmadığını sordum. Onlar da bana "şimdi b.ku yedik. Zira bunu yapan Erdoğan'dan başkası olsa bu desteği ifşa edebilirdik. Fakat Türkiye NATO üyesi. Türkler de Batı'ya güvenmiyor. Türkiye aleyhine bir şey yaptığımız takdirde bizimle bir arada barınamazlar. Erdoğan'ın sarin gazındaki rolünü açığa çıkarırsak bu tam bir felaket olur. Türkler bize karşı, 'Ne yapıp yapmayacağımızı bize söylediğiniz için sizden nefret ediyoruz' diyebilirler!" 

Suriye'den kan donduran fotoğraflar

SARİN GAZI NEDİR?

Sinir gazı sarin en zehirli kimyasal silahlardan biri olarak biliniyor. Sarin gazı renksiz ve kokusuz bir kimyasal olması nedeniyle kullanıldığı zor anlaşılan bir gazdır. Tarihte sarin gazı büyük ölümlere neden olmuş bir katliam aracı olarak kullanılmıştır. Hitler Almanya'sında bu yöntemle binlerce insan öldürüldü. 1950'li yıllarda NATO 'Sarin gazını standart kimyasal silah' olarak kabul edince Sovyetler Birliği ve ABD tarafından askeri amaçlar için üretilmeye başlandı. 1 miligram sarin birkaç dakika içerisinde solunum felcine ve kalbin durmasına neden olabiliyor.

 
Bu haber toplam 614 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Türkiye  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0074
Güneydoğu Haber