Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Çin uyardı, ABD'li şirketler listeden çıkardı
26 Temmuz 2018 / 11:22
Çin uyardı, ABD'li şirketler listeden çıkardı
ABD'nin üç büyük havayolu şirketi, Çin'den gelen talepler üzerine, Tayvan'ı 'bağımsız bir ülke' olarak tanımlamaktan çıkardı.

American Airlines, Delta Airlines ve United Airlines şirketleri internet sitelerindeki uçuş noktaları listesinde, ülkeler bölümünden Tayvan'ı kaldırarak, varış noktasını Tayvan'ın başkenti Taipei olarak göstermeye başladı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD'li havayolu şirketlerinin bu uygulaması, olumlu bir ilerleme olarak nitelendirildi.

 

ÇİN UYARI MEKTUPLARI YOLLAMIŞTI

Tayvan'ın Çin'den bağımsız bir ülke olarak tanımlanmasına karşı çıkan Pekin, uluslararası havayolu şirketlerine uyarı mektubu yollayarak 'tek Çin'prensibine uymaları talebinde bulunmuştu.

"YAPTIRIM UYGULARIM" DEMİŞTİ

Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin, uluslararası şirketlerden talebin 25 Temmuz'a kadar yerine getirilmesini istemiş, aksi takdirde yaptırımlarda bulunacağını duyurmuştu.

TAYVAN'I, 1949'DA ÇİN'DEN KAÇAN HÜKÜMET ÜYELERİ KURDU

Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve "milliyetçi Çin" olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı.

Pekin yönetimi "tek Çin" ilkesini benimseyerek Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini savunuyor ve bağımsızlık ilan etmesi halinde Tayvan'a askeri güçle müdahale edebileceğini belirtiyor.

Türkiye de Tayvan'ı tanımıyor ancak ekonomik ve kültürel ilişkiler kurmayı sürdürüyor.

Bu haber toplam 1,291 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Dünya  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0092
Güneydoğu Haber