Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
 İnfazını Trump bile durduramadı! Şampiyon bu sabah idam edildi
12 Eylül 2020 / 14:08
İnfazını Trump bile durduramadı! Şampiyon bu sabah idam edildi
İran, 2018 yılında rejim karşıtı gösterilere katıldığı ve burada bir kişiyi kasten öldürdüğü gerekçesiyle idam cezasına çarptırdığı 27 yaşındaki milli güreşçi Navid Afkari'nin cezasının infaz edildiğini açıkladı.

İran, milli güreşçi 27 yaşındaki Navid Afkari'yi 2018 yılında rejim karşıtı gösterilere karıştığı ve burada bir kişiyi kasten öldürdüğü gerekçesiyle iki kez idam cezasına mahkum etmişti. Cinayetle bağlantılı oldukları gerekçesiyle Efkari'nin kardeşleri Vahid'e 54, Habib'e de 24 yıl hapis cezası verilmişti. İdam kararının açıklanmasından sonra İran liderlerine idam cezasını iptal edilmesi için dünyadan çağrılar yapılmıştı.

TRUMP "İDAMI DURDURUN" ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

 

Bu çağrılara 4 Eylül Perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump da Twitter'dan katılıp İranlı liderlere idam cezasını iptal etme mesajını vermişti: "İran'ın muhteşem ve ünlü güreş starı 27 yaşındaki Navid Afkari'yi idam edeceğini duyuyoruz. Afkari'nin tek eylemi sokaklardaki hükümet karşıtı protestolara katılmak. İran liderlerine sesleniyorum, bu genç adamın hayatını bağışlar ve onu idam etmezseniz çok mutlu olurum."

TRUMP'IN ÇAĞRISI SONRASI İRAN 11 DAKİKALIK İTİRAF VİDEOSUNU YAYINLAMIŞTI

Devlet televizyonunda gösterilen 11 dakikalık videoda Afkari, 2018'deki protestolar sırasında bir su şirketi çalışanı Hassan Torkaman'ı nasıl bıçaklayıp öldürdüğünü anlatıyor. Videoda ayrıca Torkaman'ın geride kalan ailesinin gözyaşı dökerken çekilmiş sahneler ve Afkari'nin Torkaman'ı arkasından bıçakladığını söylediği bir bölüm bulunuyor. Devlet televizyonu polis belgelerini de gösterdiği videoda cinayetin "kişisel bir anlaşmazlıktan" dolayı işlendiğini aktardı.

BU SABAH İLAN EDİLDİ

İran medyasında yer alan habere göre; 27 yaşındaki milli güreşçi Navid Afkari bu sabah idam edildi.

KAYNAK: HABER7
Bu haber toplam 1,106 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Dünya  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.4062
Güneydoğu Haber