Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Tutuklu inşaat mühendisi: Diğerlerinde çatlak dahi yok
18 Mart 2023 / 15:25
Tutuklu inşaat mühendisi: Diğerlerinde çatlak dahi yok
'Belük Apartmanı'nın tutuklu inşaat mühendisi Abdullah Yeldan, Adana'da projesini ve uygulamasını yaptığı diğer binaların yıkılmamasını örnek göstererek suçlamaları kabul etmedi.
KAHRAMANMARAŞ merkezli ikinci depremde yıkılan ve kolon betonlarından alınan karot örneklerinde deprem dayanıklılık testini geçemeyen 'Belük Apartmanı'nın tutuklu inşaat mühendisi Abdullah Yeldan, Adana'da projesini ve uygulamasını yaptığı diğer binaların yıkılmamasını örnek göstererek suçlamaları kabul etmedi.  Yeldan, "Adana'da başka yapmış olduğum, projesi ve uygulaması bana ait olan binalarda çatlak dahi bulunmamaktadır" dedi.Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 6 şubatta 7.7 büyüklüğündeki depremde ağır hasar alan Adana'nın merkez Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi'ndeki Belük Apartmanı, 9 saat sonra meydana gelen Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde yıkıldı. Belük Apartmanı'nın yıkılmasının ardından başlatılan çalışmalarda, kolon ve betonlardan karot örnekleri alındı. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda 'depreme dayanıksız' olduğu ortaya çıkan apartmanın inşaat mühendisi Abdullah Yeldan, 16 Şubat'ta tutuklandı
 
.'BANA AİT OLAN BİNALARDA ÇATLAK DAHİ YOK'
 
Abdullah Yeldan, savcılıkta verdiği ifadede hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.  Adana'da yaptığı başka binaların yıkılmadığını anlatan Yeldan, 1992 yılında F.P'nin kurduğu kooperatifin görevlendirmesiyle projeye başladığını söyleyerek, "Proje bitene kadar inşaat mühendisi olarak ben sorumluydum. Kooperatif yöneticisi F.P. benim muhatabımdı. Sonradan değişen başkanların adını hatırlamıyorum. Bu inşaatı hatırladığım kadarıyla 1998 yılında tamamladım. Başından sonuna kadar projenin uygulanmasında ben görev aldım. Yapı 2 blok, 15'er kat şeklindeydi. Kaç torba çimento, ne kadar demir konulacağını hesaplar ona göre projeyi uygularım. Bütün hesaplamaları ben yaptım. Zaten bina ikinci depremde yıkılmıştır. Birinci depremde boşaltılmasına rağmen eşyalarını almak için yeniden içeriye giren vatandaşlar enkaz altında kalmış. Adana'da başka yapmış olduğum, projesi ve uygulaması bana ait olan binalarda çatlak dahi bulunmamaktadır. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.
 
Kaynak: DHA
Kaynak: Sondakika.com
Bu haber toplam 249 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Adana Özel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber