Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Cezmi YURTSEVER
Cezmi YURTSEVER
Dünyada Örneği Olmayan Truva Savaş Kahramanı AENİAS Mozaiği Kadirli'de

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir inşaatın temel kazısı sırasında Truva Savaşı kahramanı aynı zamanda Roma halkının atası olarak bilinen 'Aeneas'ın mozaiği ortaya çıkarıldı.

 

Mozaik, Roma Dönemine ait bir villa kalıntısında bulundu.

 

Homeros'un 'İlyada ve Odysseia' destanında da adı geçen Truva savaşı kahramanı 'Aeneas' ın resmedildiği mozaiğin dünyada bir örneği olmadığı belirtildi.

 

İHA'da yer alan habere göre; 2015 yılında bir inşaatın temel kazısında Roma dönemine ait bir villa kalıntısı bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen kazı çalışmalarında, Homeros'un 'İlyada ve Odysseia' destanında da adı geçen Truva savaşı Kahramanı 'Aeneas' ın resmedildiği bir mozaik gün yüzüne çıkarıldı.

 

Yapılan incelemeler sonrası bulunan mozaiğin, dünyada başka bir örneği olmadığı belirlenirken MS 1 ve 2'inci yüzyılda yapıldığı düşünülen mozaikli alanın, dönemin bir villasının tabanını süslediğinin düşünüldüğü kaydedildi.

 

'Önemli bir isimdi'

 

Ortaya çıkan Aeneas mozaiği için 'dünyada bir benzeri daha yok' diyen araştırmacı tarihçi yazar Cezmi Yurtsever ' 2015 yılında Kadirli şehir merkezinde burada bir binanın zemininde tarihi eser ve mozaiklerin bulunduğu haber alındı. Arkeologlar geldi ve kazılar yaptılar. Bu kazılarda binanın zemin kısmında mozaik sahneleri bulundu. Bir sahnede bir savaşçı ata binmiş bir halde elinde mızrakla yanında da bir kadın var aslan avına gidiyor. O kadının ismi yazılarda Dido olarak geçiyor. Kahramanın ismi ise Aeneas olarak geçiyor. Bu kahraman savaşçı Aeneas Truva savaşına katılan büyük bir kahramandı. Truva prensi Hektor'dan sonra gelen önemli bir isimdi. Truva savaşı kahramanı Aeneas'ın bir aslanla savaşması sahnesi burada bulundu'dedi.

 

'Burası Flaviapolis kentiydi'

 

Açıklamasını sürdüren Yurtsever,'Burası Romalılar zamanında yapılan antik Flaviapolis kentiydi. Buraya bu mozaik MS 3. asırda yapıldı. Truva savaşından tam Bin 500 yıl sonra Romalılar zamanında antik Flaviapolis kentinde Truva savaşından bir kahramanın resmedilmesi demek dünyada eşi benzeri olmayan muhteşem bir eserin varlığını gösteriyor. Eğer kazılar tamamlanıp burası turizme kazandırılırsa Kadirli ve Osmaniye dünya turizmin gündemine gelecektir. Çünkü dünyanın en kıymetli Truva savaşı kahramanının mozaiği burada bulunuyor' ifadelerini kullandı.

 

Mitolojik kahraman Aenias

 

Aeneas, Yunan ve Roma mitolojisinde efsanevi bir Truva kahramanıdır. Efsaneye göre Aeneas, bir Truva prensi ve tanrıça Afrodit'in (Roma mitolojisinde Venüs) oğluydu.

 

Truva Savaşı sırasında Aeneas, Truva atlarının yanında savaştı ve Truva'nın düşüşünden sağ kurtulan birkaç Truva savaşçısından biriydi. Savaştan sonra, bir grup Truvalıyı uzun bir yolculuğa çıkardı ve sonunda Lavinium şehrini kurduğu İtalya'ya vardı. Aeneas en çok Virgil'in yolculuğunun ve Roma'nın kuruluşunun öyküsünü anlatan destansı şiiri Aeneid'in kahramanı olarak bilinir.

 

 

Bu yazı toplam 548 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber