Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Adnan DENİZ
Adnan DENİZ
...
KOZAN’DA TURİZM VE TURİSTİK DEĞERLERİMİZ

Kozan Turistik değerler bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Bu değerlerin turizm  faaliyetleri çerçevesinde ön plana çıktığı söylenemez. Belediyemizin""Geçmişle-geleceği  buluşturma'' Çalışmaları doğrultusunda pek çok turistik mekân günışığına çıkarılmış, Kozanlıyla  kucaklaştırmıştır.Mesela Hoşkadem camii, dokusu bozulmadan çevre düzenlemeleri ile birlikte gelecekle buluşmaya hazırlanmıştır.1448 yılından beri ibadete açık olan camii, Şimdi daha modern ve  göz kamaştırıcı bir şekilde ayaktadır. Yine 400 m.rakımlı bir tepeden ilçeye hâkim konumda olup, dağ kaleleri zincirinin dördüncü halkası olan Kozan kalesi, sayın başkanımız Kazım Özgan sayesinde,  yeniden turistik bir mahiyete dönüştürülmüş, halkın mesire ve gezi alanlarından biri haline getirilmiştir.

O kadar çok turistik değerlerimiz var ki mesela Yarıkkale (uzun oğlan) kalesi, Ferhatlı ve Eski  Mantaş köylerini birbirinden ayıran uzun oğlan tepesinde bulunur. Kozan barajının hemen kuzey  kesiminde Gedikli ve Orçan köyününün güneyinden çıkabileceğimiz karasis kalesi görülmeye değer  zenginliklerimizdir. Kozanın 15 metre kuzeyinde bulunan ve Kozan"da bulunan kalelerin en yükseği  olan Andıl Kalesine Turgutlu ve Andıl köyünden geçip, ulaşmak mümkündür. İlçe merkezine 30 km  mesafesi olan Bucak kalesi, Tepecikören ve Kudret kaleleri (kızlarsekisi köyünde),Dilekkaya köyünde bulunan ve Çukurova"da, Roma zafer takı bulunan tek kale olan ve mozaikleriyle ünlü olan  Anavarza kalesi mutlaka görülmeye değer kalelerimizdir.

 Ayrıca ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Köreken kilisesi, Ferhatlı köyünün tepe mahallesinde bulunan bulunan Ferhat tepe kilisesi, elmalı yaylasındaki ve Köreken"deki gözetleme kuleleri görülmeye değer  yerlerimizdendir.

Ayrıca yayla turizmi dediğimizde aklımıza gelen yaylalarımız, Soğukpınar, menteşe, Düzağaç, Çataloluk, Akçalıuşağı, Horzum, göller, Kuytucak, Eskimantaş, Savruk, Akkaya"dır.

Bizim  turizmdeki en büyük eksikliğimiz, var olan değerlerimizi ön plana çıkartmamış olmamızdır. Bacasız  sanayi olan turizmin Kozanımızda işler hale gelmesi, ekonomik olarak büyük bir kazanç kapısı olacaktır. Ayrıca, toplumun hareketlenmesine, çevrenin güzelleşmesine büyük katkı yapacaktır.

Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız ve ilçe milli eğitim müdürümüz her konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça hassastırlar. Temennimiz gelecek yıllarda Kozanımıza turistlerin akın etmesi ve değerlerimizin birlikte paylaşılmasıdır.

 

 

 

Bu yazı toplam 23854 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber