Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Narenciye Üreticilerinin Sıcakla İmtihanı
27 Temmuz 2023 / 16:47
Narenciye Üreticilerinin Sıcakla İmtihanı
Adana'nın Kozan ilçesindeki narenciye üreticileri, aşırı sıcaklar nedeniyle verim kaybı yaşamamak için arklar açarak sulama yoğunluğunu artırıyor.

Adana'nın Kozan ilçesine tescilli ürün portakal başta olmak üzere narenciye bahçelerinin sıcakta verim kaybı yaşamaması için arklar açılarak sulamalar yoğunlaştırılıyor.

 

Coğrafi işaret ile lezzeti tecilli Kozan portakalı üretimi olan narenciye bahçelerinde üreticiler aşırı sıcaklar nedeni ile verim kaybı yaşanmaması için yoğun mesai yapıyor. Aşırı sıcakların ağaçları olumsuz etkilendiğini kaydeden üreticiler, sulama kanalından önce kendilerini serinletiyor ardından narenciye bahçelerinde arık oluşturarak ağaçları serinletmeye çalışıyor.

 

Kozan barajından sulama kanallarına aktarılan su ile aşırı sıcaklarda ağaçların verim kaybı olmaması için yoğun mesai yaptıklarına değinen Üretici Hakan Özkan "Zorlu sıcaklarda Kozan'ımızın tescilli portakalını sulamaya gedik. Sularken kendimizi de serinletiyoruz. İlk olarak kendi emeğimizle arklarımızı yapıyor, otları çekiyor, gübrelerimiz atarak yetiştirme yapıyoruz. Zor şartlarda insanlar sıcaklardan nasıl zorlanıyorsa bizlerde zorlanıyoruz. 50 derece sıcakta hem suluyor hem biz serinliyoruz. Yabani otlardan bahçemizi ilaç ile kurtararak sulamamıza devam ediyoruz" dedi.

 

"Sıcak bizler gibi ağaçları da rahatsız ediyor"

 

Akdeniz sineğinin aşırı derecede olduğuna da dikkat çeken Özkan," Bununla ilaçlar ile sürekli mücadele içindeyiz. Ürünlerimizi sineğe karşı kurtarırsak iyi oluyor. 3 kere genel anlamda gübre atıyor, 2 kere yerine göre 3 kere ilaçlama yaparak ağaçlarımızı kurtarıyoruz. Sıcaklar bizleri rahatsız ettiği gibi ağaçlarımızı da rahatsız ediyor. Verim kaybı olmaması için yoğun sulama ile sıcak süreci atlatmaya çalışıyoruz. Ürünlerimiz verimli şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz "ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: İHA
Kaynak:Sondakika.com
Bu haber toplam 328 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Adana Güncel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber