Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Kozan'da Genç Çiftçiler Suya Kavuştu
01 Nisan 2023 / 12:44
Kozan'da Genç Çiftçiler Suya Kavuştu
Adana'nın Kozan ilçesinde susuzluk nedeni ile tarım arazilerini kullanamayan çiftçiler, 5 milyon metreküp hacme sahip Meletmez Baraj Göleti'nin su tutması ile atıl olan topraklarını tarıma kazandırmaya başladı

Adana'nın Kozan ilçesinde susuzluk nedeni ile tarım arazilerini kullanamayan genç çiftçiler, 5 milyon metreküp hacme sahip Meletmez Baraj Göleti'nin su tutması ile atıl olan topraklarını tarıma kazandırdı.

 

Kozan ilçesi sınırlarında Bucak bölgesinde bulunan Meletmez Göleti Sulaması Projesi devletin yatırımıyla çiftçinin ve üreticinin hizmetine sunuldu. Proje ile 9 bin dönüm tarım arazisi baraj büyüklüğündeki gölet ile suya kavuştu. Bu yıl yapımı tamamlanan 9 mahallenin tarımsal sulama ihtiyacı olan 9 bin dönüm arazinin suya kavuşmasını sağlayan gölet sayesinde çiftçiler su olmadığı için atıl durumdaki ekilemeyen arazilerini ekonomiye kazandırmaya başladı. Ferhatlı Mahallesinde daha önce bir dönüm arazide domates serası bulunan ve suyun toprakla buluşması ile 5 dönüm araziyi çilek bahçesi kuran genç çiftçi İbrahim Akçoban'da ciddi bir gelir elde etmeye başlayarak örnek oldu.

 

Genç çiftinin yüzü çilekle güldü

 

Verimli bir toprakta üretim yaptıklarını aktaran genç çiftçi İbrahim Akçoban ise, "Burası Fethatlı Yenimahalle, 5 dönüm arazide üretim yapıyoruz. Bu yıl suyun olması ile 10 dönüme çıkarmayı hedefliyoruz. İlk su olmadığı için 1 dönüm arazide domates üretimi ile seracılık yapıyorduk. Bölgeye suyun gelmesi ile üretim ve verim arttı. Çilekte verim hava güneşli olduğu zaman daha da artıyor. Ortalama 2 günde bir 300 kilogram çilek hasat ediyoruz" dedi.

Baraj göleti projesi genç çiftleri toprağa yöneltti

 

Meletmez Baraj Göleti ve ORKÖY destekleri ile genç çiftçilerin arttığını kaydeden Ferhatlı Muhtarı Mustafa Akça, "Önceden tarlalarımız boştu. Barajımız su tuttu ilk meyvelerimizi almaya başladık. Boş tarlarları olan çiftçilerimiz seracılık ve çiftçiliğe yöneldi. İşsizliği de önledi" diye konuştu.

 

Kaynak: İHA
Kaynak: Sondakika.com
Bu haber toplam 299 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Güncel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber