Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Yerli koronavirüs aşısının insan deneyleri Kayseri'de başladı!
05 Kasım 2020 / 14:45
Yerli koronavirüs aşısının insan deneyleri Kayseri'de başladı!
Koronavirüs aşı çalışmalarında ERÜ'de önemli aşamaya gelindi. ERAGEM'de Covid19'a karşı geliştirilen, Koçak Farma'da GMP şartlarında üretimi yapılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının AR-GE çalışmaları tamamlandı.

"YERLİ AŞIMIZIN İNSAN UYGULAMASI İLK DEFA BAŞLAMIŞ OLDU"

İzmir'i vuran depremde enkaz altından sağ çıkarılan yaralıları ziyaret etmek için Ege Üniversitesi Hastanesi'ne gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bugün konuyla ilgili açıklamasında, "FAZ-1 dediğimiz, insan uygulamaları bugün itibariyle Erciyes Üniversitemizde başladı. FAZ-1 aşaması, 44 kişiye uygulanabilecek bir safha. Zannediyorum 5 veya 6 haftalık bir süre içerisinde FAZ-1 bitmiş olur. Bugün Türkiye'de yerli aşımızın insan uygulaması ilk defa başlamış oldu" demişti.

 

"İNŞALLAH İNSANLARA UMUT OLURUM"

Tamamen yerli ve milli olan ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının etik kurul izni ve Sağlık Bakanlığı'ndan alınan onayların ardından Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (İKUM) ilk dozu gönüllü Nazif Durna'ya uygulanarak, Faz 1 çalışmalarına başlandı. Aday aşı uygulaması için gönüllü olan Nazif Durna, gönüllü olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Durna, "İnşallah insanlara umut olur

"İNŞALLAH VATANDAŞLARIMIZA SUNULMUŞ

MİLLİ AŞIMIZ OLACAK"

Yapılan çalışmanın önemine değinen Rektör Çalış, "Periklinik çalışmalarını tamamladığımız aday aşımızı bugün ilk gönüllümüze uyguladık. Böylece aşı çalışmamızda Faz 1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız. Faz 1 çalışması yaklaşık iki ay gibi bir zaman sürecektir. İnşallah önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planlamaktayız. Faz 1 çalışmalarının başarılı olması halinde ise üniversitemizde diğer Faz çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki diğer aşı merkezler tarafından geliştirilen aşılar inşallah Covid-19'a karşı vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.um" diyerek, akademisyenlere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

"FAZ 1, OCAK AYINDA TAMAMLANACAK"

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise, ERAGEM tarafından

Covid-19'a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC aday aşısının periklinik

çalışmalarının tamamlandığını belirterek, Faz 1 çalışmalarını gelecek

yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planladıklarını söyledi.

44 GÖNÜLLÜYE UYGULANACAKERÜ tarafından Covid-19'a karşı

geliştirilen ERUCOV-VAC inaktif aday aşısı, 18-55 yaş arasında

sağlıklı ve daha önce covid-19 hastalığını geçirmemiş toplam 44

gönüllüye uygulanacak.

Kaynak: DHA

Kaynak: Sondakika

 

 

 

Bu haber toplam 559 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Sağlık  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber