Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Yeni istihdam paketi geliyor
05 Haziran 2020 / 17:32
Yeni istihdam paketi geliyor
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istihdamla ilgili geniş kapsamlı bir paket hazırlığı yapıldığını söyledi. İki günde Emlak Konut talebinde Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını ve başvuruların 15 bini geçtiğini ifade eden Albayrak, ekonomide dolariz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrakekonomistler ve akademisyenlerle bir araya geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tolantıda yaptığı açıklamada, dolarizasyonun tersine döndüğü ortamda Türkiye'nin daha  pozitif bir iklimle karşı karşıya olacağını belirterek, "Geniş kapsamlı bir paket için hazırlanıyoruz. Hedefimiz bütçe açığı değil istihdam" dedi. "Türkiye'de yatırım için dünyada büyük gruplarla üretim ve yatırım anlamında görüşmeler yürütüyoruz, yakında açıklanır" diyen Bakan Albayrak, swap konusunda Merkez Bankasının yoğun teknik çalışma yürüttüğünü de sözlerine ekledi. 

Toplantıda yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

 

YENİ İSTİHDAM PAKETİ GELİYOR

Çalışma Bakanlığı'nda istihdamla ilgili geniş kapsamlı bir paket hazırlığı var. İstihdam kalkanı paketi hazırlığı yapıyoruz. Çizilen çerçevenin ilk defa bu kadar geniş olduğu bir çalışma olacak. Dünya tarihinde görülmemiş ilginç ve tarihi bir süreçten geçiyoruz. Salgında Türkiye en az etkilenen ülkelerden biri. Diğer ülkelere kıyasla pozitif ayrıştığımız 3 ayı geride bırakıyoruz. Bardağın içindeki suyun artmaya başladığı normalleşme dönemine girildi Mali disiplin her zaman kırmızı çizgimiz ancak olağanüstü dönemden geçerken bütçe açığı performansı öncelik değil. Öncelik istihdamı muhafaza etmek.

DÖVİZ BORÇLULUĞU TL'YE DÖNÜYOR

Türkiye ilk defa enflasyon-faiz-kur denkleminde benzer ülkelere göre kontrolü kaybetmediği bir süreç tecrübe etti. Dolarizasyonun tersine döndüğü bir sürece giriyoruz. Ülkenin döviz kapasitesi ne kadarsa döviz rezervi o kadardır, sistemin döviz ihtiyacı döviz harcaması kadar... Dövizle borçlanma son bir yılda düştü, döviz borçluluğu TL’ye dönüyor. Swap konusu o kadar anlaşılmamış ki herkes bir tarafını konuşuyor. Swap normalleşme sürecinin önemli araçlarından biri olacak, süreç başladı

Enflasyonda 8,5 hedefi hala gerçekleşebilir bir hedef. Enflasyonda temmuzla birlikte trend aşağı yönlü. Güçlü disiplinin meyvesini almaya başlayacağız bu da faiz manasında maliyetleri olumlu etkileyecektir.

FIRSATÇILIK YAPANLARA UYARI

İki günde Emlak Konut talebinde Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı, 2 günde 15 bini geçti. Devlet olarak kampanyadan çıkarmak dahil net tavır ortaya koyacağız, devir fırsatçılık yapma devri değil. Türkiye için pozitif bir fırsat penceresinin açıldığı bir döneme girildi. Her senaryoyu detaylı çalışan bir ekibimiz var. 

BÜYÜK GRUPLARLA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Türkiye'de yatırım için dünyada büyük gruplarla üretim ve yatırım anlamında görüşmeler yürütüyoruz, yakında açıklanır. 

ESKİ BANKACILIK, ESKİ EKONOMİ YOK ARTIK

Bankalarla faydalı, verimli ve istişaresi güzel bir toplantı yaptık. Dünya değişirken bankacılık refleksleri de değişiyor. Şeffaf olarak her şeye baktık, en iyi uygulamaları ele almaya çalışıyoruz. Eski bankacılık, eski ekonomi artık yok, güncellenmemiz lazım, yeni normale adapte olmalıyız. Bankalarla aynı sayfada olduğumuzu düşünüyorum, tabi ayrışanlar hızlı adapte olanlar olacak. 

IMF'YE TESLİM OLUNMADI

Eski müktesebatı unutun, her baş ağrısına aspirin dönemi bitti. Geçmiş refleksler dönemi bitti, yeni dünya düzeni bunu zorunlu kılıyor. 'Bir türlü batamadı bu ülke, bir türlü IMF'ye teslim olunmadı', birileri bunu dillendirmeye devam edecek ama süreci doğru okuyan kazanacak, diğerlerinin tahminleri tutmayacak. Türkiye iyi yönde değişmeye devam edecek.

BANKALARIN İYİ OLMASINI EN ÇOK BEN İSTERİM

Vergi öteleme konusu dinamik takip ettiğimiz bir süreç, gerçek talep suni talep ne kadar, hayati izliyoruz. Bankalarla karşılıklı yeni normale adapte olmalıyız, bankaların iyi olmasını en çok ben isterim en çok vergiyi onlardan alıyorum, kazan kazan olmalı.

PANDEMİ SÜRECİNDE DESTEK 280 MİLYAR TL'YE ULAŞTI

Pandemi sürecinde toplam destek 280 milyar TL'yi geçti. Çarpan etkisiyle bu miktar 600 milyon TL'ye ulaşıyor. 1,5 aylık dönemde KOBİ'lere 150 milyar TL destek  sağladık. Türkiye tedarik zincirleri konusunda ciddi fırsatlarla karşı karşıya. Çok güçlü bir rekabet avantajımız  var. Türkiye ve Dünyada değişim başladı.

HER GÜN YENİ SERMAYE GİRİŞİ OLUYOR

BIST bu dönemde birçok ülkeden pozitif ayrışıyor. İstanbul Finans Merkezi içinde Fintech'in de yer alacak. Normalleşmeyi Borsa'da da görüyoruz, her gün sermaye girişi oluyor.

BÜTÇE DE YAKINDAN İZLENİYOR

Bütçe ile ilgili gelişmeleri de yakından izliyoruz. Mayıs'ta ciddi bir toparlanma görülecek, Haziran'da da iyileşme olacak. Sınırlı cephaneyi doğru kullanmak gerek. İktisadi faaliyetlerin iyileştiğini gördükçe, doğru talepleri ayırabileceğiz.

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Türkiye  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0086
Güneydoğu Haber