Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Türkiye ile çatışmaya hazırız
05 Haziran 2020 / 17:30
Türkiye ile çatışmaya hazırız
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki arama-sondaj faaliyetlerini genişletme hamlesi sonrası Yunanistan'dan küstah açıklama geldi. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ülkesini her türlü provokasyona karşı egemenlik haklarını korumak için Türkiye ile

Yunan Star televizyonuna konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos PanagiotopoulosTürkiye'nin son zamanlarda provokatif faaliyetlerde bulunduğunu öne sürdü.

 

"TÜRKİYE AGRESİF DAVRANIYOR"

Panagiotopoulos, "Türkiye son zamanlarda oldukça agresif davranıyor. Yunanistan'ın genel anlamda saldırganlık eğilimi gösteren bu tür bir davranışla tek başaçıkma yönteminin, bir yandan kendi diplomatik silahını kullanmak, diğer yandan Silahlı Kuvvetleri'nin caydırıcı gücünü arttırmak olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

"TÜRKİYE İLE ÇATIŞMAYA HAZIRIZ"

Yunanistan'ın askeri bir çatışmaya hazır olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Panagiotopoulos, "Tam olarak öyleyiz" ifadesini kullandı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos PanagiotopoulosYunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos

"HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ"

Panagiotopoulos, "Her türlü senaryoya hazırlanıyoruz. Elbette bu olasılıklar arasında askeri müdahale de var. Bunu yapmak istemiyoruz, ancak egemenlik haklarımızı azami derecede korumak için mümkün olan her şeyi yapacağımızın anlaşılmasını sağlamak istiyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'de geçtiğimiz cumartesi günü (30 Mayıs) Resmi Gazete'de yayımlanan yedi ayrı ilanla Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne (MAPEG) Akdeniz'de Türk karasuları dışında sahip olduğu iki petrol sahasının biri için 116 bin 745 hektar, diğeri için 193 bin 522 hektar ilave ruhsat başvurusu yaptı.

Başvuruyla Yunanistan'a ait ve Türk kıyılarının karşısındaki Rodos, Karpathos (Kerpe), Kasos ve Girit adalarının 6 millik karasularına yakın bölgede hidrokarbon aramalarına başlaması için hükümetten ruhsat talep edildi.

Bunun ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki petrol ve gaz arama planlarına ilişkin olarak AB yönetimine bir mektup gönderdi.

KAYNAK: SPUTNİK, INDEPENDENT
Yedi Gündem
Bu haber toplam 689 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Türkiye  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0066
Güneydoğu Haber