Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Prof. Sofuoğlu hakkında soruşturma başlatıldı
17 Aralık 2020 / 17:42
Prof. Sofuoğlu hakkında soruşturma başlatıldı
Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteler için "Fuhuş evi" ifadesini kullanan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca Sakarya Üniversitesi de tepki çeken sözlerle ilgili inceleme başlattı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteler hakkında skandal sözler söyleyen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca YÖK Başkanı Yekta Saraç, Sakarya Üniversitesi'nin de Ebubekir Sofuoğlu'nun tepki çeken sözleriyle ilgili inceleme başlattığını ifade etti.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun skandal sözlerine büyük tepki yapmış, AK Parti ve üniversite rektörlüğünden açıklamalar peş peşe gelmişti.

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun üniversiteler hakkındaki açıklamasına ilişkin, "Hayatının büyük bir bölümü üniversitede geçmiş bir öğrenci, bir hoca olarak bu saldırgan ve hadsiz tutum karşısında bilimin, ilmin, üniversitelerimizin ve üniversitelilerimizin yanında durmaya devam edeceğimizi açık ve net bir biçimde vurgulamak istiyorum. Takipçisi olacağız." dedi.

Fahrettin Altun, "Üniversitelerimiz araştırma, öğretim ve topluma hizmet merkezlerimizdir. Gençlerimiz ise göz bebeklerimizdir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yükseköğretim alanında aldığımız muazzam mesafe üniversitelerimize, gençlerimize verdiğimiz değerin bir yansımasıdır." diye konuştu.

Son Dakika: 'Üniversiteler fuhuş evi' diyen Prof. Sofuoğlu hakkında soruşturma başlatıldı

"ÇİRKİN AÇIKLAMAYI REDDEDİYORUZ VE KINIYORUZ"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de skandal açıklamaya tepki göstererek şunları söyledi:

"Üniversitelerimizle ve gençlerimizle gurur duyuyoruz. Onlara dönük her türlü çirkin açıklamayı reddediyoruz ve kınıyoruz. Ülkemiz için yaptığımız çalışmalar her alandaki gençlerimize çok daha güçlü bir Türkiye bırakmak içindir. Türkiye'nin geleceği tüm gençlerimize emanettir.

Son Dakika: 'Üniversiteler fuhuş evi' diyen Prof. Sofuoğlu hakkında soruşturma başlatıldı

"ÜNİVERSİTELERİMİZ VE GENÇLERİMİZ EN KIYMETLİ DEĞERLERİMİZ İÇİNDE YER ALMAKTADIR"

Cumhurbaşkanımız, üniversitelerimize ve gençlerimize verdiği değeri her vesileyle vurgulamaktadır. Üniversitelerimize ve gençlerimize dönük her türlü çirkin söz yakışıksızdır ve kınanmalıdır. Üniversitelerimiz ve gençlerimiz en kıymetli değerlerimiz içinde yer almaktadır."

"ASLA KABUL EDİLEMEZ"

YÖK Başkanı Yekta Saraç da, "Üniversitelerin zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekanlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadeler kullanılması asla kabul edilemez." sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Yekta Saraç, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Sakarya Üniversitesi'ndeki bir öğretim üyesinin katıldığı bir televizyon programında üniversitelerimiz hakkında sarf etmiş olduğu ve kamuoyunun haklı olarak büyük tepkisini çeken ifadelere dair üniversitesince işlem başlatılmıştır. Bilindiği üzere akademisyenlerle ilgili disiplin işlemleri kanun gereği ancak üniversiteleri tarafından başlatılabilmekte ve yürütülebilmektedir. Evlatlarımızın okuduğu üniversitelerimizin, zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekânlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadelerin kullanılması asla kabul edilemez.

Bu vesile ile akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması ve hocalarımızın milletimizin değerlerine ve hassas olduğu konulara ve kavramlara dair konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz."

Bu haber toplam 4,053 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Güncel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber