Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Ayak kesilmesi tarihe karışıyor
29 Eylül 2010 / 08:35
Ayak kesilmesi tarihe karışıyor
"Şeker hastasının ayağı yeni tedavi yöntemiyle kesilmekten kurtuldu"
Adana'da diyabet (şeker) hastası Muhittin Özgüven'in (73) damar tıkanıklığı yaşadığı ayağı, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi'nde uygulanan yeni tedavi yöntemi 'reoferez'le kesilmekten kurtuldu.

Emekli memur Muhuttin Özgüven'in rahatsızlığı nedeniyle önce ayak baş parmağında yaralar çıktı. Zamanla büyüyen ve moraran yara nedeniyle özel ve devlet hastanelerinde tedavi gören Özgüven'in, özel bir hastanede başparmağı kesildi. Tedaviden sonra bu kez de serçe parmağında yara çıktı ve morarmaya başladı. Doktorlar, önce serçe parmağın, yaranın devam etmesi durumunda da ayağın kesileceğini söyledi. Bir yakınının tavsiyesi ile Balcalı Hastanesi'ne başvuran Özgüven, burada haftada iki seans uygulanan tedavi yöntemi sayesinde hem serçe parmağı hem de ayağı, kesilmekten kurtuldu. Daha önce ayağını hissetmediğini anlatan Muhittin Özgüven, "Tedaviden sonra ayağıma can geldi. Yaralarım ve morluklar geçti. Şu an ayağım kaşınıyor. Keşke başparmağım kesilmeden önce buraya gelseydim." dedi.

Özgüven'in eşi Servet Özgüven (66) ise tedavi süresince eşinin 10 kez makineye bağlandığını kaydetti. Özgüven, "Eşimin ayağının yarası çok fazlaydı. Eczacı bir tanıdığımızın tavsiyesiyle üniversiteye geldik. Ayağı kesilmekten kurtuldu." ifadesinin kullandı. ÇÜ Balcalı Hastanesi Hemaferez Ünitesi Sorumlusu İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Birol Güvenç, reoferezin çok ince damarlardaki kan dolaşımını ve bu dolaşımın bozulması sonucunda ortaya çıkan hastalıkları inceleyen bir alan olduğunu söyledi.

Hemaferez işleminin (Aferez de denilebilir) ise özel cihazlar kullanılarak kandaki hastalık yapıcı bileşenlerin temizlenmesi ya da uzaklaştırılması işlemi olduğunu anlatan Güvenç, "Reoferez yapılan Muhittin Özgüven bize başvurduğunda özellikle ayaklarının üç parmağında kan akımı bozulmuş, ayak tabanında son derece büyük bir yarası mevcuttu. Bu hastayı reoferez programına aldık. Aradan geçen 2 ay içerisinde hastanın ayaklarındaki kanlanma düzeldi, yarası iyileşti. Nabızları alınabilir duruma geldi. Seçilmiş olgularda bu işlem son derece başarılı bir şekilde ayakların kesilmesini engelleyebilir ve yaraların iyileşmesini sağlayabilir." diye konuştu
Bu haber toplam 12,110 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Fatih erkan / 16 Ekim 2016 Pazar 21:43
Parmak kesimi
15 gün önce ayak parmağı kesilen bir hastanın hala ayağı yara
100 %
Beğendim
Beğenmedim
Sağlık  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0099
Güneydoğu Haber