Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Belediye başkan vekili nasıl seçilecek?
02 Nisan 2010 / 00:24
Belediye başkan vekili nasıl seçilecek?
Adana'daki belediye başkan vekilliği seçimi tartışmalarla başladı
Hakkındaki soruşturma nedeniyle açığa alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın yerine seçilecek başkan vekilliği süreci 'sancılı' başladı. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yapılan ilk oturumda başkan vekilliği seçimi 7 Nisan'a ertelendi.
Adana'da bir petrol istasyonunun ruhsat işleminde 260 bin dolar rüşvet alındığı iddiasını içeren kaseti Belediye Meclisi'ne dinleterek tartışmaların fitilini ateşleyen Aytaç Durak hakkında ileri sürülen iddialar sonrası İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı.

Soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırılan Durak'ın yerine seçilecek başkan vekilliği için Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in yönetiminde toplandı.

13 AK Parti, 9 MHP, 10 CHP, 2 bağımsız meclis üyesinin hazır bulunduğu oturuma siyasi parti başkanları ve vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. AK Parti Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, CHP Meclis Üyesi Halil Tüm, MHP Meclis Üyesi Fethi Coşkuntuncel'in başkan vekili adayı olarak gösterilen oturumda "bir ilçe belediye başkanının aday olup olmayacağı" tartışması damgasını vurdu.

Toplantının açılışını yapan Mustafa Tuncel, Adana'nın tarihi günlerden birini yaşadığını söyledi.

Kentte ilk kez böyle bir seçimin yapıldığını hatırlatan Tuncel, "Ümit ederim ki bir daha böyle bir seçim yapılmasın."dedi. Türkiye kamuoyunu seçim sonuçlarını merak ettiğini ifade eden Tuncel, seçimin ilk gün tamamlanmasına dair AK Parti'nin önergesini gündeme almadı. Başkanlığa gelecek adayın üçte ikilik çoğunlukla seçilmesinden yana olduğuna işaret eden Tuncel, AK Parti'nin başkan vekili adayı Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın aday olup olmayacağını valiliğe sorduklarını belirtti. Belediye avukatlarıyla yaptıkları değerlendirmede bir belediye başkanının aday olup olmadığı hususunda net bir şey bulunmadığını anlatan Tuncel, meselenin aydınlığa kavuşması için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazacağını dile getirdi. Seçimin "oldu bittiye" getirilmesine asla müsaade etmeyeceğini vurgulayan Tuncel, "Belki dört, belki sekiz ay veya bir yıl sürecek böyle bir başkan vekilliği görevinde herkes bir hazırlık dönemi geçirecek. Bundan sonra belediye çalışmaları asla eskisi gibi olmayacaktır. Başkan adaylarının da bunu açık bir şekilde burada taahhüt etmesi lazım. Göreve geldikleri günden itibaren herkesin anlayacağı şekilde açık şekilde ifade etmeleri gerekir. Pazarda karpuz seçer gibi belediye başkan vekili seçilmez. Dolayısıyla AK Parti'nin 'ilk gün seçim tamamlansın' önergesini gündeme almayacağım." diye konuştu.

Daha sonra CHP Grubu adına söz alan Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, ilgili yasaları okuyarak, AK Partili Mahmut Çelikcan'ın başkan vekilliği için aday olmayacağını savundu. Adana'nın sürekli olumsuzlukları ve adliye kavgalarıyla gündeme geldiğini hatırlatan Arıkan, son bir yılda ise ilin seçim şaibeleriyle tartıştığını kaydetti. Arıkan, şunları söyledi: "Şimdi bir başkan vekilliği seçimi yapılacak. Biz yine aylarca bunu tartışacağız. Varsayalım ki Çelikcan başkan vekili seçildi. Bunun sorumluğunu kim taşıyacak. Kanun alt kademe belediye başkanının aday olmayacağını söylüyor. Yasanın gerekçesi açık ve nettir. Çelikcan, aday olabilir. Bunun için de önce belediye başkanlığını bırakması lazım. Başkanlığı bıraktığı takdirde de meclis üyeliği düşer. Bunun arkasında bir şeyleri aramak zorundayız. Çelikcan, seçildiğinde konu mahkemeye düşer. Yine Adana tartışılacaktır. Bu iş bu kadar zor mu? Gelin hep birlikte istifa edelim, seçimleri yenileyelim. " MHP Grup Sözcüsü Zihni Aldırmaz da Çelikcan'ın adaylığında CHP'nin görüşleri doğrultusunda fikir beyan etti. İlçe belediye başkanlarının kesinlikle başkan vekili adayı olamayacaklarını ileri süren Aldırmaz, "Aday olacaklarsa önceden ilçe başkanlığından istifa etmeleri gerekir. İstifa edince de doğal meclis üyelikleri ortadan kalkar. Dolayısıyla Çelikcan'ın adaylığı kabul edilemez. Kanun hükmü açıktır. Kongrenin günlerce uzaması sıkıntı doğurabilir. "şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Sözcüsü Hıdır Bahçe ise CHP ve MHP'nin aksine Çelikcan'ın aday olabileceğini gündeme getirdi. Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in adaylığı konusunda valilikten görüş aldığına işaret eden Bahçe, İçişleri Bakanlığı ve diğer yargı çevrelerinde gerekli araştırmayı yaptıktan sonra adaylık kararını verdiklerini kaydetti. Seçimden kaçmadıklarının altını çizen Bahçe, Büyükşehir Belediyesi seçiminin 'şaibeli' olduğunu fakat YSK'nın verdiği karara da saygı gösterdiklerini ifade etti.

CHP'li Arıkan'ın 'İstifa edelim, seçimler yenilensin" teklifini medyatik ve siyasi bir açıklama olarak değerlendiren Bahçe, adayları Çelikcan'ın arkasında olduklarını sözlerine ekledi. Toplantı sonunda Mustafa Tuncel, valiliğin AK Parti adayı için bildirdiği yazıyı okudu. Konunun açıklığa kavuşması için İçişleri Bakanlığı'na yazı yazılacağını dile getiren Tuncel, Adana'da seçimlerin yenilenmesinin ancak Aytaç Durak'ın istifasıyla mümkün olabileceğini belirtti. Tuncel, oturumu 7 Nisan Çarşamba günü saat 14.00'e erteledi. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili seçimi için sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Çevik Kuvvet ekiplerinin hazır bulunduğu toplantıya katılan herkes polis tarafından arandıktan sonra salona alındı
Bu haber toplam 1,907 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Siyaset  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0125
Güneydoğu Haber