Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Günlük hayatta argo!
24 Mart 2010 / 15:28
Günlük hayatta argo!
Gençler günlük yaşamda kullanmadıkları argo sözleri sanal aleme taşıyor
Liseli gençler arasında yapılan araştırmada günlük yaşamda küfürlü söz kullanmayanların sanal alemde rahatlıkla argo ve küfürlü kelime kullandıkları ortaya çıktı.
Mersin Fen Lisesi öğrencilerinden Selin Buse Kök ve Etkin Yaşar, teknolojik iletişim araçlarının öğrencilere etkisini araştırdı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen ''Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması''nda Adana bölge finaline katılan Kök ve Yaşar, "Teknolojik İletişim Araçlarının ve İletişim Yöntemlerinin Öğrencilerin Yabancılaşmasındaki Etkisi' isimli araştırmasını Çukurova Üniversitesi Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı'nda sergiliyor.

Yüzde 51,7'si erkek, yüzde 48,3'ü kız öğrenci olmak üzere 180, Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri arasında yaptıkları araştırmada öğrencilerin günlük yaşamda kullanmadıkları küfürlü sözcükleri, sanal ortamda rahatlıkla kullandıkları ortaya çıktı. Ayrıca, öğrencilerin yüzde 87'sinin Türçe dil bilgisi kurallarına uymadığı gözlendi. Öğrencilerin yüzde 60'ı harçlığını ihtiyaçlarını karşılamak yerine teknolojik iletişim araçlarına yatırıyor. Yüzde 87,2'si dil bilgisi kurallarına uymuyor. Öğrencilerin yüzde yüzde 72,8'i ise bedava kontör/SMS leri bitirmek için zamanlarını uğraş gösteriyor.

Selin Buse Kök ve Etkin Yaşar'ın konu hakkındaki görüşleri şöyle: "Bu araçların bilinçsizce kullanılması bireylerin toplumsal hayattan kopmasına ve buna bağlı olarak sosyal ilişkilerden kaçınmasına aynı zamanda bireyin hayatının düzensizleşmesine sebep olmaktadır. Bu da bireyin amaçlarını etkileyerek yaşama karşı ilgisizleşmesini beraberinde getirmektedir."


ARAŞTIRMADAN ÇARPICI SONUÇLAR ÇIKTI


Araştırmaya katılanların yüzde 91,7'sinin evinde bilgisayar var. Yüzde 76,1'inin evinde internet bulunuyor.

Öğrencilerin yüzde 76,7'si interneti evden, yüzde 18,9'u internet kafeden ve yüzde 4,4'ü telefondan kullanıyor. Öğrencilerin yüzde 52,8'i günde 1 saatten az internete girerken, yüzde 5'i de 5 saat ve daha fazla kullanıyor. Öğrencilerin yüzde 60'ı harçlığını ihtiyaçlarını karşılamak yerine teknolojik iletişim araçlarına yatırıyor. Yüzde 54,4 ü günlük yaşantıda kullanmadıkları halde sanal ortamda küfür kullanıyor. Yüzde 80'i internet sitelerine güveniyor. Yüzde 50'si kitle iletişim araçlarını arkadaş edinmek için kullanıyor. Yüzde 87,2'si dil bilgisi kurallarına uymuyor. Öğrencilerin yüzde yüzde 72,8'i ise bedava kontör/SMS leri bitirmek için uğraşıyor. Yüzde 51,7'si tarihi/turistik bir gezi yerine kitle iletişim araçlarını tercih ediyor
Bu haber toplam 2,548 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Güncel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0059
Güneydoğu Haber