Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Nalan KUZU
Nalan KUZU
nalankuzu01@hotmail.com
Nasipse Gelir Hint’ten Yemen’den, Nasip Değilse Ne Gelir Elden

Eski Sisam krallarından Ancee adında bir zalim, yeni yaptırdığı bağa üzüm kütükleri diktiriyormuş. İşlerin bir an önce bitmesini sağlamak için de, kölelerini, dinlenmelerine fırsat vermeden çalıştırıyormuş.

O zavallı kölelerden biri, bir gün pek bitkin düştüğü için dayanamayıp zalim krala:

"Niçin bu kadar acele ediyorsunuz efendim? Siz bu bağın üzümlerinden yapılacak şarabı hiçbir zaman içemeyeceksiniz ki!.." diyivermiş.

Kral biraz kızmışsa da sesini çıkarmamış. Nihayet gün gelip üzümler yetiştikten sonra, bütün köleleri bir araya toplamış ve bağın üzümlerinden yapılmış şaraptan bir bardak getirilmesini emretmiş. Huzurunda, kendisine "Size bu bağın şarabını içmek nasip olmayacak" diyen köle de varmış. Şarap bardağını eline alarak, "Söyle bakayım, hâlâ şaraptan hiçbir zaman içemeyeceğimi iddia ediyor musun?" diye sormuş.

-Belli olmaz efendim. İçebileceğinizi söyleyemem. Çünkü dudak ile bardak arasındaki mesafe çok uzundur. O arada başınıza neler gelebileceğini de bilemem!

Köle sözlerini bitirir bitirmez, içeriye kralın adamlarından birisi girmiş. Bir yaban domuzunun bahçeye saldırdığını ve asmaları kırıp döktüğünü söylemiş. Kral, elindeki bardaktan bir damla dahi içmeden hemen dışarı fırlamış. Kral ve domuz arasında öldüresiye bir mücadele başlamış. Sonunda yaban domuzu mızrak gibi azı dişleriyle, Sisam kralının karnını yarıp ölüme sebep olmuş. Kral bostanda, bardak masada kalmış…

"Nasip ise gelir Hint"ten Yemen"den. Nasip değil ise ne gelir elden?

Hayatı yarış gibi yaşayıp, anın tadını çıkaramadan ve o anın kıymetini anlayamadan göçüp gitmemek için farkındalık oluşturalım. Bu yıl sağlıklı ve huzurlu erişebilmişsek Ramazan"a gelecek yılda bu günleri görebileceğimiz anlamına gelmez. Ecrine erişebileceğimiz maneviyat dolu, her anını değerlendirmek için çabalayacağımız bereketli bir Ramazan ayı diliyorum.

 

Bu yazı toplam 28136 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
AmdYazılım
Güneydoğu Haber