Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Meryem Sarıkaya
Meryem Sarıkaya
10 Şubat 2017 Cuma 01:04
MUTLULUK

Ne çok isteklerimiz vardır değil mi? Hedefimizdeki bir okulu bitirmek, iyi bir iş, iyi bir eş sahibi olmak, dünyanın en güzel yerinde bahçeli hoş evlerde oturmak veya kaloriferli katlarda rahat etmek, arabalar almak, yatlarla mavi sularda gezintilere çıkmak, gökyüzünde süzülüp güzel ve hoş diyarlara uçmak... Belki çok para kazanmak, belki de başarılara başarı katmak...veya tembel tembel oturmak....

 

İsteklerimizin ardı arkası kesilmez. Hep birşeylere ulaşmak için çabalayıp dururuz. İçimizde sürekli fısıldayan bir sesssss... Hep kısa ve uzun vadeli planlar yapılır, temizlik yapma, yemek yapma, misafir ağırlama, çocukları okula yollama, işe yetişme, randevulara geç kalmama gibi sürekli bir telaşşşş... Çoğu zaman gerçekten yaptıklarımızın kendi isteklerimiz mi olduğunun farkına bile varamayız. Öyle akışkan ve hızlı bir döngüdür ki bu başımız döner.

 

Hayatın tatlı telaşesi içine kapılıp gideriz. Biraz dursak, biraz içimizi dinlesek gerçekten özümüze dönüp ne istediğimize bir göz atsak belki her şey bambaşka serilecek önümüze.

 

İnsanın özü sevgidir. O özü hissederek  bakan gözler hayatın tatlı telaşesinde boğulmaz, ışıltılıdır. Yüreği dingindir, başı göklerde, gönlü zengin, hayalleri umut doludur. Olanın Allahtan geldiğini düşünüp kendisi için hayır diler ve geçmişe takılıp kalmaz, geleceğe gülümser. Bir lokma,bir hırka yaşayabilir. Hayatındaki her anı sevgiyle yoğurarak mutluluk iksiri dağıtır etrafa. Mutluluk ne göklerin yedi kat üzerinde, ne denizlerin en dibinde, ne kaf dağlarının arkasında.... Mutluluk sadece özümüzde, içimizde....

 

Mutluluk bazen seher vakti güneşin doğuşudur, bazen bir bardak sıcacık çayı eşsiz bir manzaraya karşı yudumlamak, eş, dost, akraba ile bir fincan kahve içmektir. Bazen de ailenin sıcaklığında bir tabak sıcacık yemek yemek, engin denizlerin kızıllığında ya da dağların bağrında güneşi batırmaktır.

 

Mutluluk bir çocuğun gözbebeğinin gülümsemesidir. Bir yetimin başının okşanmasıdır. Hasret kalanların yuvaya kavuşmasıdır. Yeni doğan kuzuların annelerine sokulması, yavru ceylanların seke seke yürümesidir.kucağında sararan yaprakların yankısını izlemek, ilkbaharın rengarenk büyüsünde yeniden can bulmaktır.

 

Aslında Ünlü şair Muhibbi’nin dediği gibi “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” dünyadaki en büyük mutluluk sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermektir.

 

Ne çok isteklerimiz mi var, yoksa ne çok istekler mi var hayatımızda! Bir defa dönüp kendimize baktığımızda emin olunuz her şey çok daha güzel olabilir. Güzellikler de paylaştıkça çoğalır ve yepyeni dünyalar kurulur... Mutluluklarımızı paylaşmak dileğiyle...

Bu yazı toplam 18954 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0095
Güneydoğu Haber