Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Mülteci doktorlara sarıldılar
27 Mart 2020 / 18:33
Mülteci doktorlara sarıldılar
Dünya koronavirüs belasıyla boğuşurken, İngiltere, Almanya ve ABD'den sürpriz bir çağrı geldi. Yeri geldiği zaman göçmenlere kapıları kapatan Avrupa, koronavirüs ile mücadele etmeleri için mülteci doktor ve sağlık çalışanlarının akreditasyonlarının hızlıc

Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısa sürede dünyaya yayıldı. Şu sıralar Avrupa pandeminin yeni merkezi... DSÖ, ilerleyen süreçte Amerika'nın salgının yeni merkezi olmasını beklediğini açıkladı.

 

Koronavirüste bunlar yaşanırken, mülteci konusunda her zaman ketum davranan Avrupa bir anda göçmen sever oldu. Vaka ve ölümlerin artmasıyla sağlık sisteminde zor günler geçiren Avrupa ülkeleri mülteci kartına başvurdu.

AKREDİTASYONLARI HIZLANDIRILACAK

The Guardian'da yer alan habere göre; Almanya ve İngiltere, personel açığını kapatmak için ülkede bulunan mültecilerin sağlık sistemine entegresini hızlandırma kararı aldı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, yurt dışında yeterlilik kazanmış ama akreditasyon sürecinin uzun sürmesi ve pahalı olması sebebiyle sisteme girememiş mülteci doktorların, acil bir şekilde çalışmalarının sağlanması için harekete geçildiğini söyledi.

 

Avrupa'da yeterlilik kazansa da, sisteme dahil edilmeyen çoğu doktor ve sağlık çalışanı mülteci taksicilik ve paket servis elemanı olarak çalışıyor.

ABD'DEN DÜNYADAKİ DOKTORLARA ÇAĞRI: GELİN

ABD Dışişleri Babakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; tüm dünyadan sağlık çalışanları ABD'de iş aramaya veya ziyaretçi programlarından faydalanmaya çağrıldı. ABD'de çalışmak isteyen sağlık çalışanlarının en yakın ABD konsolosluğuna başvurarak vize işlemlerini başlatması istendi.

Öte yandan Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından alınan kararla, salgın nedeniyle son sınıfta okuyan tıp öğrencileri doğrudan doktor olarak atandı.

KAYNAK: HABER7
Bu haber toplam 335 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Dünya  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0077
Güneydoğu Haber