Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
İsmail KOCAER
İsmail KOCAER
22 Temmuz 2015 Çarşamba 08:50
Güçlü İletişim’in Yolları

İletişim; yıllardır duyduğumuz dillerimize pelesenk, kulaklarımıza küpe olmuş bir kelime. Ancak tam mealini biliyor muyuz? Tanımadığınız birine merhaba demek, bunu hiç denediniz mi? Dürüst olmak gerekirse belki de bu yazıyı okuyan birçoğumuz farklı nedenlerden bunu yapmadı. İletişim’in anahtar kelimesi 

 

Merhaba;

 

Hiç girdiğiniz bir mağaza da sizinle ilgilenen tezgahtara yaka kartından adını okuyarak ismi ile hitap ettiniz mi? Etmediyseniz bunu gözlemleyebilmeniz için büyük fırsat . İlk girdiğiniz mağazada deneyin. Bir anda kulağına dünyanın en iyi müjdesini vermişcesine onu sevindirdiğinizi görün. Performansının artışını gözlemleyin. Sizin için en yakışanın o mağazada olduğunu ancak hangi köşeye saklandığını bulmasını izleyin. Kısacası iletişimin güçlü yönünü kulağına fısıldayın.

 

Ya da…

 

Bir restorana gittiniz masanız ile ilgilenen garsona ismi ile hitap ettiniz. Dünyanın en eşsiz sofrası o anda sizin ve misafirleriniz için donatılıyor olacak. Bir de emir kiplerinden kurtulup rica içeren cümleler kurdunuz mu en büyük bahşişi bıraksanız mutlu edemeyeceğiniz bir adam oluverir. Sadece ismi ile hitap ettiniz.

 

Bir ürün almaya karar verdiyseniz paranız ile o ürünü satın alırsınız. Ancak hizmet sektöründe farklı bir durum var. Kimi zaman ortada ürün olmadığı için para ile hizmeti verenleri satın aldığımızı düşünürüz. Bu düşülen en büyük yanılgıdır. Biz sadece hizmeti satın alarak hizmet sağlayıcısının profesyonel olduğu konu hakkında ki sonucu satın alıyoruz. Bu gözle bakmak sizi ve karşınızdakini işin işleyişi süresince mutlu edecektir. Sonuçları sizin istediğiniz gibi olmuyorsa; tekrar baştaki altın kural geçerli İLETİŞİM. Doğru bir iletişim en çıkılmaz durumlarda bile bir kapı açar.

 

Hayal Edin; Yabancı bir ülkedesiniz…

Lütfen bu satıra devam ederken yaşayarak okumaya gayret gösterin. Amerika da New York da Özgürlük Heykelinin önündesiniz. Hemen altında esnaflar, heykelin minyatürünü satıyor. Almak için karar veriyorsunuz ancak İngilizce bilmediğiniz için sorun yaşıyorsunuz. Vücut dili ile ben bir şekilde çözerim dediniz. Çözdünüz de ve heykeli aldınız. İlk aklınıza gelen soruyu ben sormak istiyorum.”Acaba Fazla Para Ödemiş miyimdir? Ya benim yabancı olduğumu anlayıp fazla para istediyse?” Şimdi bu cümleyi empati kurarak Türkiye de yaşayan Suriyeliler için düşünün. Her fırsatta aynı duyguyu hissetmek hatta buna şahit olmak insanı ne kadar gerer. Aptal yerine konarak fazla para vermek… 

 

Türkiye; Suriyeliler gelmeden önce “Dünyanın En Güvenilir Ülkesi” birinciliğini Avusturya ile paylaşmıyordu. Ya da hapishanelerin hepsi boş suçsuzluk oranı %0 lar da değildi. Çocuk ve Cinsel istismar oranları da %0 ları takip etmiyordu.

   

Haftanın Sözü 
“Haklıyken Haksız, Suçluyken Suçsuz Olmaya Çalışmayalım.” 
Bu Sadece Huzuru Bozar.

 

Yunanistan da Sona Doğru

Son yazımda Yunanistanlı araştırma şirketleri gibi oran konusunda yanılgıya düştüm. Ancak oranlar beni yanıltsa da Ekonomi Bakanının istifası doğru bir tahmindi. Sonrası mı? Günü kurtaran bir Yunanistan,  ülke genelinde 20 gündür kapalı olan bankaların çaresizliği, Türk Lirasının alışveriş de kabul görülen para birimi olması.

 

Yaş Meyve ve Sebze de İstediğimiz Gibi Olmuyor

Yazın gelmesi ile yaş meyve ve sebzede ürün çeşitliliği arttı. Yıllardır kulaktan kulağa dolaşan bir şehir efsanesi vardır.  “Bu Kirazın Ceviz Gibi Olanı Var İhracata Gidiyor.” Aslında çok da doğru. Kalibreleri çok daha büyük ( iri ) meyveleri ihracat için gönderiyoruz. Ancak bu sene yine aynı yanılgıya düşmemizden korkuyorum. 4-5 sene önce pestisit kalıntılar ( meyve üzerinde tortu halinde kalan kimyasal ilaç ) yüzünden kuzey bloğuna ihracatımız durmuştu. Hatta kimi ürünler de blacklist (Karaliste, sıkıntılı ürün ) e düşmüştü. Bu sene bunun tekrar yaşanmaması lazım.

 

Haftaya Farklı Konularda Ben Yine Buralarda Olacağım Esen Kalın…

Bu yazı toplam 36360 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -1.9589
Güneydoğu Haber