Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Meryem Sarıkaya
Meryem Sarıkaya
03 Mart 2017 Cuma 13:03
BEN BİLİRİM

Her sabah güneşin doğuşuyla başlar hayat... Çoşkulu, kıpır kıpır,hayallerle dolu, capcanlı, heyecanlı, gülümseyen....Veya telaşlı, yorgun, buruk, hüzünlü, bıkkın, asık suratlı...Sana hangisi göz kırpıyor acaba...

 

     Herkesin kafasında yapmayı planladığı bin bir türlü fikrin dolaştığı anlarda hereket başlar. Bir o yana savrulur düşünceler bir bu yana. Uzun yollar aşılır, serin sulardan geçilir, kaf dağlarına ulaşılır. Küçük dağlarımız, engin denizlerimiz vardır. Burnumuz bulutların üstüne çıkıp ayaklarımızda havalandı mı sormayın gitsin. Bizden ala, bizden bilgin, bizden cesur kimse yoktur şu hayatta. Her şeyi biz biliriz.

 

     Ahhhh içimizde öyle bir ben varki.... Ne suskun kalabilir, ne ileri gidebilir, ne kendi olabilir, biraz şapşal, biraz cesur, biraz sevgi dolu, biraz durgun, biraz ürkek, biraz gergin ama hepppp bilgin...... Sürekli konuşur durur...Her şeyi bilir hem de en iyisini kendi bilir...Hep birilerinin hayatına müdahildir. Sakın öyle yapma, o olmaz böyle yap, bunu almalıydın, hayır yaptığın çok yanlıştı, ve milyonlarca bunaltıcı sorular....

 

     Onu sen de tanıyorsun.... Şaşırma tanıyorsun işte. Daha az önce yanındaydı...Tanımıyor musun? O zaman içimizdeki beni tanımayan yani birilerinin hayatına müdahil olmayan çok az kişilerden biri olmalısın!

 

     Her sabah güneşin doğuşuyla başlar hayat... Gün boyu evde, sokakta, işte bir çok yüzle karşı karşıyayızdır. Bazıları eş dost akraba, arkadaş, bazıları iş arkadaşları, bazıları yedi kat yabancı....Etrafımızdaki hayatlara ister istemez yüzlerimizle, gözlerimizle ,sözlerimizle hep dokunuruz. Bu küçük dokunuşlarla zenginleşiriz yada fakirleşiriz.

 

     Her insan kainatın nadide bir mücevheri. Sürekli çok değerli mücevherlerin hayatının kıyısındayızdır aslında. Kıyılardan içeri sızmaya çalışmak fakirleştirir bizi. Şöyle bir etrafınıza baktığınızda ne çok insanın farkında olarak veya olmayarak bunu yaptığını fardeceksiniz. Hep bir müdahil olma lüksü. Çocuksa nasıl çocuk olması gerektiği söylenir, anneyse bebeğine nasıl bakacağı anlatılır, eş ise yapması gekenler, çalışansa kendi yaptığı iş öğretilmeye çalışılır. Bayanlar gününde  bir yemeğin bile bin bir türlü yapılışı aktarılır. Hep sorulur ya da sorgulanır. Bunu neden yaptın? Ayyy bunu senden beklemezdim. Misafirliğe gittiğinde koltuğun yerini beğenmez, tabağın rengini, yemeğin şeklini gibi sürüp giden bir yığın bilgelik.

 

     Her sabah güneşin doğuşuyla başlar hayat...Kıyılarımızda sürüklenir. Bilgeliklerimizle hayatlara müdahale ettikçe  fakirleşip çorak gönüllere döneriz. Hayatımızın kapısını zorlayanlara karşı dimdik ayakta durabilmek, İçimize hoş duyguların ışığını yansıtarak hayatımzı zenginleştiren kıymetli mucevherlere karşı narin ve yumuşacık olup kucaklayabilmek en büyük erdemdir.  Bunu başarabildiğimiz zaman  gülümseyen gözlerle, sıcacık sözlerle asude limanlarda yaşayabilriz.

 

    Asude limanlara yelken açmak dileğiyle!...

Bu yazı toplam 16189 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0099
Güneydoğu Haber