Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Meryem Sarıkaya
Meryem Sarıkaya
19 Haziran 2017 Pazartesi 00:39
BAYRAM SABAHI

SÜLEYMANİYE’DE BAYRAM SABAHI

Artarak gönlümün aydınlığı her saniyede
Bir mehâbetli sabah oldu Süleymâniye`de
Kendi gök kubbemiz altında bu bayram saati,
Dokuz asrında bütün halkı, bütün memleketi
Yer yer aksettiriyor mavileşen manzaradan,
Kalkıyor tozlu zaman perdesi her an aradan.
Gecenin bitmeye yüz tuttuğu andan beridir,
Duyulan gökte kanat, yerde ayak sesleridir.
Bir geliş var!.. Ne mübârek, ne garîb âlem bu!..

...

Ulu mâbed! Seni ancak bu sabah anlıyorum;
Ben de bir vârisin olmakla bugün mağrûrum;
Bir zaman hendeseden âbide zannettimdi;
Kubben altında bu cumhûra bakarken şimdi,
Senelerden beri rüyâda görüp özlediğim
Cedlerin mağfiret iklîmine girmiş gibiyim.

...

Ne kadar duygulu, engin ve mübârek bu seher!
Kadın erkek ve çocuk, gönlü dolanlar, yer yer,

...

Doludur gönlüm ışıklarla bu bayram sabahı.

 

                                                Yahya Kemal Beyatlı

 

Bu şiiri her okuduğumda gönlüm sonsuzluğa uzanıyor sanki...Yahya Kemal yüzyılların bağrında zamanı yok edip bayram sabahları insanlığı biraraya topluyor.

 

Ahhh o bayram sabahları!....

 

Bu sabahlar başka sabahlara benzemiyor... Gecenin karanlığını boğan bayram namazına çağıran selalar yükselirken göklere,  yeryüzünde bir uyanış başlıyor...Seherin buğusunda ışıldamaya başlayan güneşe kuşların cıvıltısı eşlik ederken evlerde hayat başlar. Nasıl bir coşku, nasıl bir heyacan, nasıl bir telaş, nasıl bir hareketliliktir sormayın gitsin....

 

En güzel elbiseler giyilir, her yer pırıl pırıldır. Uzaklardaki akrabalar gelmiş hasret sona ermiştir. Hoşgörü, sevgi, dostluk, kardeşlik, iyilik, güzellik  her zerrede kol geziyordur... Genellikle evdeki beyler bayram namazına giderken bayanlar da onların gelme zamanına kahvaltıyı hazırlar.

 

Çocukluğumun güzel anılarından biridir bayram sabahları... Seherin kuş sesleri arasında uyandığımda babam abdestini almış namaza gitmeye hazırlanırdı. Annemin pişirdiği taze bazlama ve börek  kokuları buram buram tüterdi.

 

Arefe akşamları ablamla ellerimize kına yakıp yattığımız için ilk önce ellerimi yıkayıp kınanın nasıl geçtiğine bakardım. Sonra sabahın ilk ışıklarıyla parlayan evimizin önündeki sedire oturup yoldaki hareketliliği izlemeyi çok severdim. Yaşlı, genç, çoluk çocuk camiye doğru harekete geçerdi. Özellikle bayram namazı saati yaklaşmaya başladığında adımlar daha da hızlanırdı. Akın akın insan seli... Muhteşem bir yürüyüş!...Her geçen kişinin yüzlerindeki dinginlik, yetişme telaşı, iç huzuru, o güne erişmenin şükrü havaya doğru yankılanırdı adeta...

 

Namaz kılındıktan sonra caminin kapısından ilk çıkanla başlayarak sırayla bayramlaşılırmış. Her tokalaşmayla kırgınlıklar, küslükler,haset etmeler, hasretler  yerini samimi gülümsemelere bırakıp eriyip gidermiş. Tabiiki aynı coşku camiden sonra evlerde de yaşanır.

 

Köyde bir bayram sabahına denk gelirsem aynı sedire oturup yoldaki hareketliliği izlemeyi seviyorum. Neyseki hala çocukluğumdaki o hissi yakalamak beni mutlu ediyor.

 

Nerde o eski Ramazanlar, nerde o eski bayramlar diye hayıflananları çok görürsünüz. Aslında bunu söyleyenler çocukluğunda hissettiği güzellikleri ilerki dönemlerde hissedemeyenler diye düşünüyorum. Çocukluk demek umut demek, mutluluk demek, hiç hesapsız safiyane yaşamak, hayallere dalmak, etrafa ggülücükler saçmak demek.

 

Ramazanlar, bayramlar aynı insanlar mı değişiyor acaba? Çocuk gözüyle hayata bakabilseydik yeryüzü her gün bayram sabahına döner miydi?

 

Artık analar ağlamasın, bir yerlerde ciğerparelerin üzerine bombalar yağmasın, kin, nefret tohumlarını yeryüzü toprakları kabul etmesin, savaş naraları atılmasın, vicdanlar susmasın...

 

Ahhh o bayram sabahları!... Yeryüzünü her asırda cennete çeviren sabahlar...Bu sabahları unutmayalım,unutturmayalım.

 

Yeni bir bayram sabahı yaklaşırken seher vakti çocukluğumuzun ve çocuklarımızın elinden tutup gönlümüzü ışıklarla dolduralım.

 

 Çocukluğumuzun ve çocukların  gözlerindeki saflıkta kaybolmaya  ne dersiniz?

 

Bu yazı toplam 22755 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0106
Güneydoğu Haber