Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
   Adana'daki
13 Temmuz 2018 / 10:05
Adana'daki "Sahte Diploma Çetesi" Davası
Sahte diploma hazırlandığı iddiasıyla yargılanan tutuksuz 88 sanığın beraatine hükmedildi.

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına sanıklar katılmazken, taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı.

Cumhuriyet savcısı, Yargıtay içtihatları ve dosya kapsamı değerlendirildiğinde sanıkların ayrı ayrı tüm suçlardan "Suç unsuru yokluğu" gerekçesiyle beraatlerini talep etti.


Sanık avukatları da esas hakkındaki mütalaaya uyulmasını istedi.


Mahkeme heyeti, tüm sanıkların beraatine karar verip soruşturma ve yargılama aşamasında tutuklu bulunan sanıklar Ziya Kadiroğlu, Selçuk Özer, Bayram Ünlü, Engin Cura, Abdil İnceoğlu, Mehmet Kemaneci, Mustafa Oygur, Hasan Mısır ve Eyyüp Gürgül'e kararın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde "haksız tutuklama" nedeniyle ağır ceza mahkemesine tazminat davası açabileceklerini aktardı.

Dava konusu olaylar


Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının 22 Şubat 2016'da başlattığı soruşturma kapsamında sahte lisans diplomaları ile 29 öğretmen adayının atamasının yapıldığı belirlenmişti. Öğretmen adaylarının sahte diploma çıkarılması için Adana'daki şüphelilerle irtibata geçtiğinin belirlenmesi üzerine Şanlıurfa'daki Cumhuriyet savcısı yetkisizlik kararı ile dava dosyasını Adana Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti. Öğretmen adaylarının hazırlanan sahte diplomalarla branşları dışındaki alanlarda atanmalarının sağlandığı iddiasıyla dava açılmıştı.

Diğer dosyayla ilgili iddianamede ise sahte diplomalarla öğretmen atamalarının Hatay, Adana, MardinMersinNevşehirGaziantepİstanbul, Şanlıurfa, BatmanKilis il merkezleri ve ilçelerdeki zihinsel engelliler ve özel eğitim okullarına yapıldığı belirtilmişti.


Birleştirilen iki dava dosyasında da tutuklu Ziya Kadiroğlu'nun çetenin elebaşı olduğu iddia edilmişti.

Bu haber toplam 1,612 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Eğitim  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0119
Güneydoğu Haber